Pohľad, na ktorý nezabudnete. Postará sa o to genetika
Unikátny rôznofarebný pohľad má na svedomí heterochrómia. Človek môže mať jedno oko inej farby ako druhé, a to kvôli genetike, ale niekedy aj následkom zranenia alebo choroby očí. V článku sa dočítate, čo heterochrómiu spôsobuje, zaujímavé fakty o očiach, o ktorých ste zatiaľ nepočuli, ale aj to, ktoré celebrity sa narodili s rôznofarebnými očami.
Spojenie gréckych slov heteros a chroma označuje rozdielne farby dúhoviek v očiach. Heterochrómia však podľa stránky sosovky-kontaktne.sk môže znamenať aj rôznu farbu vlasov či kože. Touto vadou trpia iba 2% populácie a najviac nevšednou je práve forma, keď je farba jedného oka úplne odlišná od druhého.
Heterochrómiou netrpia iba ľudia ale rovnako aj zvieratá. Tiež je pre nich typické, že sa s rôznymi očami proste narodia. Ak sa im oko zmení v priebehu dospelého života, stránka pets.net odporúča návštevu veterinára. Niekedy zmena farby oka môže viesť dokonca až k oslepnutiu, preto je správne riešiť ju. Napríklad u mačiek je možné pozorovať skutočnú farbu očí až od 4 mesiacov.
Zaujímavosti o očiach
- Najbežnejšou farbou očí je hnedá. Avšak pravdou je, že reálna farba je modrá, no zakrytá hnedým pigmentom.
- Oči zostávajú rovnako veľké od narodenia.
- Dúhovka oka má 256 jedinečných znakov. Odtlačok prsta ich má iba 40.
- Každé dieťa je pri narodení farboslepé.
- Keď sa pozriete na niekoho koho milujete, zrenička vášho oka sa rozšíri až o 45%.
>>> Tieto celebrity sa narodili s heterochrómiou. FOTO nájdete v GALÉRII. <<<
Zdroj: cougarhealth.wsu.edu
(VT)
Galéria
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.