Máte kvalitný spánok? Riaďte sa týmito tipmi
Stav odpočinku zabezpečujúci regeneráciu organizmu je jednou z najdôležitejších súčastí života. Spánok nesmie chýbať v žiadnom veku, práve preto, že posilňuje myseľ a celkovo celé telo regeneruje.
Existuje mnoho štúdií zaoberajúcich sa kvalitným spánkom. Zdravý dospelý človek by podľa National Sleep Foundation mal spať aspoň 7 až 9 hodín. Deti a tínedžeri by si mali dopriať ešte viac spánku, keďže ich telo potrebuje rásť a vyvíjať sa. Starším ľuďom sa odporúča taktiež aspoň 7 hodín spánku. Pri odporúčaniach, koľko hodín by ste v noci mali spať je však dôležité preskúmať viacero faktorov. Je nutné zvážiť vaše zdravie, aktivity a samozrejme preskúmať samého seba, teda zistiť, koľko hodín spánku vám vyhovuje najviac.
Ak si dávate záležať na kvalitnom spánku, mali by ste dodržiavať pár pravidiel. Spánkový rozvrh či rutina sa niekomu môže zdať nepodstatná, aj keď to nie je pravda. Práve naopak, vstávať a chodiť spávať v rovnaký čas je jedným z kľúčov k úspechu. Pred spaním by ste nemali jesť žiadne ťažké jedla a tesne pred spaním by ste mali dovoliť oddych aj svojmu tráviacemu traktu. Vytvorte si prostredie, v ktorom sa vám dobre zaspáva. Zatemnite miestnosť, vyvetrajte a pokúste sa prispôsobiť aktivity vašej spánkovej rutine. Môžete napríklad čítať alebo vykonávať meditačné či dychové cvičenia.
Zdroj: mayoclinic.org, sleepfoundation.org, VT
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.