Samoobslužný systém vo vlakoch bude od júla na štyroch regionálnych tratiach na východe

Na štyroch železničných regionálnych tratiach na východe Slovenska budú cestujúci od 1. júla využívať samoobslužný výpravný systém (SVS). Ide o linky Humenné – Medzilaborce mesto, Prešov – Bardejov, Humenné – Stakčín a Košice – Moldava nad Bodvou mesto. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) o tejto zmene v regionálnej doprave informovala v stredu v súvislosti s pravidelnou druhou aktualizáciou cestovného poriadku, ktorá začne platiť od 12. júna.
„Samoobslužný výpravný systém sa zavádza na tratiach, na ktorých je vo väčšine vlakov nízka frekvencia cestujúcich, resp. vysoké percento cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu,“ zdôvodnil riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Cestujúci okrem nákupu cestovných dokladov v miestach, kde je „okienko“, majú k dispozícii SMS lístky, e-shop dopravcu i mobilnú aplikáciu Ideme vlakom.
V krajnom prípade si lístok môžu zakúpiť aj priamo u rušňovodiča pred nástupom do vlaku na zastávke (cez okienko vlaku), obdobne ako to je nastavené pri medzimestských autobusoch, kde je z personálu prítomný tiež iba šofér. Všetci rušňovodiči na tratiach s SVS podľa ZSSK prešli potrebným školením a sú na predaj lístkov vybavení, železničiari odporúčajú mať primeranú hotovosť.
„Slovenským špecifickým dôvodom pre zavádzanie SVS systému na menej frekventovaných tratiach je vysoký podiel cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu. Tým postačuje na tratiach s SVS iba preukaz na bezplatnú prepravu, nemusia si kupovať lístok, ani sa nikde registrovať, a teda tu nie je potrebné kontrolovať cestovné doklady značnej časti cestujúcich na regionálnych tratiach,“ podotkol Kováč. Ako dodal, samoobslužný výpravný systém sa bežne využíva v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Česku, Maďarsku, Švajčiarsku i Nemecku. V rámci prevádzky vlakov ZSSK je tento systém už zavedený na Tatranskej elektrickej železnici a zubačke.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Ocenenie Hercova misia si z 31. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film v Košiciach prevzal známy slovenský herec Milan Ondrík, in memoriam bol Cenou Milana Lasicu ocenený herec Ivan Mistrík. Cenu Milana Lasicu, ktorý bol prvým a jediným prezidentom Art Filmu, odovzdali po prvýkrát.

Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek, sa blíži k záveru. V posledných mesiacoch došlo k významnému pokroku, keď bola odovzdaná štvorica nových mostov ponad rýchlocestu a rozbehli sa práce signalizujúce blížiace sa dokončenie stavby.