Na Slovensku chýbajú čašníci a kuchári, gastrosektor má problém s nedostatkom zamestnancov
Zamestnanci pôsobiaci v gastre sa boja tretej vlny pandémie.

Slovenských podnikateľov pôsobiacich v gastro sektore trápi nedostatok zamestnancov. Po vyše roku protipandemických opatrení sa totiž stalo gastro v očiach zamestnancov rizikovým odvetvím, a tak po nich dopyt na trhu práce narastá.
Nábor je problematický
„Mnohí podnikatelia sa museli rozlúčiť aj s dlhoročnými zamestnancami a čaká ich prijímanie nových. Podľa nášho prieskumu vyše 55 percent podnikateľov potrebuje prijať do svojich podnikov najmä kuchárov a čašníkov,“ povedala hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Nábor nových zamestnancov je však podľa iniciatívy už od začiatku uvoľňovania obmedzení problematický, a to v mnohých krajinách. Nikto im totiž nevie garantovať, že pod vplyvom zhoršenej pandemickej situácie sa opäť podniky nezatvoria a nebudú prepustení.
Obavy z tretej vlny
„Obavy z tretej vlny pandémie sú pre všetkých, ktorí zháňajú nových zamestnancov doslova nočnou morou. Veľmi by sme potrebovali, aby štát vyslal jasný signál, že ak budeme nútení znova obmedziť podnikanie, že nás a našich kolegov podporí. Mnohí podnikatelia urobili prvé posledné, aby nemuseli prepúšťať. Verím, že ľudia sa do gastra vrátia, lebo bez nich to môžeme doslova zabaliť,“ doplnila podnikateľka Natália Haramiová.
Signatári iniciatívy Pomoc pre gastro dúfajú, že predovšetkým ministerstvo práce im v takomto prípade bude oporou. Rovnako je podľa iniciatívy stále aktuálna aj téma zníženia odvodového zaťaženia, ktoré je ďalším nástrojom ako pomôcť gastru, ktoré prechádza najhoršou ekonomickou krízou posledných desaťročí.
Zdroj: Webnoviny.sk (bh)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Celoplošná akcia NIP opäť odhaľovala nelegálne zamestnávanie

Cestujúcich na Spiši čakajú dočasné zmeny. ZSSK zabezpečí dopravu ostatnými spojmi

Vláda sa na výjazdovom rokovaní v Haniske zameria na rozvoj troch okresov

ZSSK vypraví unikátny autovlak. Historické klenoty rely 500km SLOVENSKÝCH poputujú naprieč Slovenskom

Vo vodárenstve chýbajú na Slovensku miliardy. Kľúčové je vytvoriť podmienky pre príchod inštitucionálnych investorov

NBS schválila prospekt k druhej emisii dlhopisov VVS VODA SPIEVA II

V Jablonove nad Turňou pokračujú práce na odstraňovaní havarovaného rušňa (FOTO)

Májové zmeny v regionálnej doprave na Horehroní a v okolí Košíc

ZSSK a Slovenský Červený kríž prinesú osvetu priamo do vlaku

Európska komisia vyplatila Slovensku z Plánu obnovy viac ako 1,2 miliardy eur

Na sviatok 8. mája budú vlaky ZSSK premávať podľa pracovného dňa

Mimoriadne zmeny pri vlakoch na tratiach Trnava – Leopoldov, Košice – Hidasnémeti a Bratislava – Budapešť
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
