22.02.17

Opereta Noc v Benátkach sa vracia na javisko košického divadla po šesťdesiatich rokoch

Foto: Veronika Janušková

Podľa dirigenta Igora Dohoviča Strauss písal operetu Noc v Benátkach pre 21. storočie. Nové naštudovanie pripravili Igor Dohovič a režisérka Dagmar Hlubková.

Typický jazyk Straussa, dynamika, množstvo humorných situácií, nádherné ansámble a samozrejme viedenský valčík. Taká je podľa  Dohoviča opereta Noc v Benátkach, ktorá sa už v piatok 24. februára po vyše šesťdesiatich rokoch vráti na javisko Štátneho divadla Košice v novom naštudovaní.

„Straussova opereta Noc v Benátkach má zvláštne postavenie. Je písaná typickým jazykom Straussa - skladateľa, čo znamená, že hudobne nie úplne podčiarkuje talianske Benátky. Určite je však výnimočná a prispôsobená publiku najprv na premiéru v Berlíne a neskôr ešte upravená pre Viedeň. Vytvorenie týchto verzií operety bolo dôsledkom snaženia sa autora o oslovenie konkrétneho publika,“ hovorí o Straussovej operete Dohovič.

Z hudobnej stránky je podľa Dohoviča pozoruhodné využitie napr. talianskej tarantelly, ktorá je však viac typická pre južné Taliansko. Príbeh libreta má milú a zaujímavú zápletku. Veľmi pozoruhodne sú vykreslené postavy a ich charakter vstupnými piesňami. Opereta má dynamiku, množstvo humorných situácií, peknú a aj typickú operetnú hudbu, množstvo nádherných ansámblov, a keď Strauss, tak aj samozrejme viedenský valčík.

„Myslím, že má nová premiéra potenciál osloviť nášho diváka a byť úspešná. Určite diváci strávia v divadle krásny čas a oddýchnu si od všednej reality,“ dodáva Dohovič.  Doložil, že pre Košice vybrali kratšiu verziu, aby sa opereta zdynamizovala. Aby ostal v divákoch ten správny zážitok, no zároveň, aby to časovo nenaťahovali. Ostali však základné valčíky, polky, známe melódie.

Košické divadelné publikum podľa Dohoviča operetu miluje. O to, aby si po Kálmánových operetách Čardášová princezná (hrá sa od apríla 2008) a Grófka Marica (premiéra v októbri 2014), získala priazeň aj Straussova Noc v Benátkach, sa bude snažiť aj zaujímavé obsadenie. Z domácich sólistov sa diváci môžu tešiť na Tatianu Paľovčíkovú, Mareka Gurbaľa, Mariána Lukáča,  Titusza Tóbisza, Antona Baculíka, Luciu Bujňákovú, Evu Novákovú a v menších postavách aj na Martina Kovácsa, Tomáša Beličáka a Petra Rašiho.

Medzi hosťujúcimi sólistami nechýbajú v Košiciach populárni Filip Tůma a Zsolt Vadász, ale ani Oľga Bezačinská. Operetný debut v Štátnom divadle Košice čaká aj na Pétera Nádasdiho, medzi hosťami sú aj Aneta Hollá a Lilla Dégner. Spevákom budú sekundovať aj činoherci Beáta Drotárová, Ivan Krúpa a Attila Bocsárszky.

Scéna benátskeho karnevalového veselia prinesie zaujímavé spestrenie v podobe nečakaného a neobvyklého prekvapenia, ktoré pripravujú sólisti Jaroslav Dvorský a Maksym Kutsenko, ktorí v tejto operete vystúpia v postave Speváka.

 

(SITA)
Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím