09.12.16

V knižnici bola beseda, tancoval sa aj čardáš

Včera sa vo Verejnej knižnici Jána Bocatia konala beseda o živote a svete choreografa Vlada Urbana. Ten je vo folklórnom svete známa osobnosť. 

Choreograf, dramaturg, režisér, pedagóg a v posledných rokoch aj moderátor. Nechtiac aj manažér a producent, zakladateľ a riaditeľ umeleckej školy i unikátneho Domu tanca. V ňom je pod jednou strechou aj súbor Železiarik, Želiezko, Železiar ale aj ďalšie subjekty, ktoré majú blízko k tradičnému umeniu.

Kniha, ktorá vyšla pri príležitosti novembrových 70. narodenín Vlada Urbana, vznikla na základe rozhovorov novinárky a moderátorky večera Zuzany Bobríkovej. Tá si zapisovala zaujímavosti z domácich i zahraničných pódií, kde súbory pod jeho vedením vystupovali. Sama tiež v porevolučnom období bola členkou speváckej zložky súboru Železiar. 

Riaditeľka knižnice Soňa Jakešová využila besedu aj k tomu, aby zablahoželala čerstvému jubilantovi k narodeninám. A tak ste včera netradične mohli vidieť v knižnici čardáš z Parchovian, ktorý zatancovali členovia folklórneho súboru Železiar. 

O knihe sa prišli rozprávať kolegovia z iných súborov, ale aj priatelia, či obdivovatelia choreografickej práce Vlada Urbana, ktorý na budúci rok oslávi ďalšie jubileum – do Košíc do súboru Železiar totiž prišiel v roku 1987.


(JV)
Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím