Na Slovensku potvrdili prípad ochorenia na západonílsku horúčku
Na Slovensku potvrdili prípad ochorenia na západonílsku horúčku. Ako ďalej informuje Úrad verejného zdravotníctva SR, ochorenie sa zistilo u muža nad 60 rokov z Bratislavského kraja. Nateraz nie je jasné, či ide o domáci prípad, alebo zo zahraničia. Dotyčný sa nachádzal totiž aj v Bratislave a aj v maďarskej obci Rajka. Epidemiologické vyšetrovanie naďalej pokračuje.
Podľa úradu ide o druhý zdokumentovaný prípad ochorenia u človeka na území Slovenska. Prvý je ešte zo septembra 2019. Výskyt prípadu na Slovensku ako taký nie je však podľa úradu dôvodom na vyvolávanie paniky. Namieste je primeraná obozretnosť, čo sa týka výskytu príznakov a prevencie, ktorá spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním.
Západonílska horúčka je endemickou zoonózou, ktorá sa priebežne objavuje v západnej, strednej a južnej Európe. Pred ochorením sú počas letnej sezóny v ostatných rokoch vystríhaní najmä návštevníci Talianska a Grécka. Celkovo je ochorenie rozšírené predovšetkým v severoafrických pobrežných oblastiach, vo východnej a južnej Afrike, južnej Európe, na Blízkom a Strednom Východe a v Indii.
Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie. Pôvodcom ochorenia je západonílsky vírus z čeľade Flaviviridae. Ochorenie prenášajú komáre, najčastejšie z rodu Culex. Tieto komáre sajú infikovanú krv vtákov. Iný prenos z človeka na človeka než prenos krvou a tkanivom nie je podľa úradu považovaný za reálny. Medzi klinické príznaky ochorenia patrí náhly vzostup teploty, bolesť hlavy, hrdla, pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenstvo, prítomnosť kožnej vyrážky. Prevažným prejavom je mierne chrípkové ochorenie.
Zdroj: (SITA, br;mt)
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.