Unikátne penovcové kaskády na východe Slovenska údajne poškodené neboli, ohradzuje sa SHMÚ
K údajnému incidentu došlo v okrese Rožňava, kde sa pri jaskyni ocitli ťažké mechanizmy. Tie, museli vymeniť zariadenie na meranie výdatnosti prameňa Buzgó, avšak pri prácach bol podľa medializovaných informácií pred jaskyňou poškodený vzácny prírodný úkaz.
Podľa doposiaľ medializovaných informácií k incidentu došlo v ochrannom pásme Krásnohorskej jaskyne, kde malo počas predošlých dní dôjsť k výmene monitorovacieho zariadenia, ktoré na mieste fungovalo od roku 1958. Monitorovacie zariadenie slúžilo Slovenskému hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na meranie výdatnosti prameňa Buzgó. Toto zariadenie už údajne chátralo, preto bola jeho výmena nevyhnutná.
Miesto výskytu chráneného živočícha
Jaskyňa je zapísaná v zozname UNESCO a pred jej vchodom sa nachádzali vzácne penovcové kaskády, ktoré vytvoril prameň Buzgó. Kaskády boli posledné na území Slovenska, no od minulého týždňa sú údajne minulosťou.
Ide o územie národného parku s tretím stupňom ochrany. Anorganik zo Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík pre RTVS uviedol, že robotníci mali byť upozornení na to, že sa vo vodách nachádza aj chránený druh živočícha – sadlorenka panónska. Aby nedošlo k poškodeniu druhu, práce sa mali vykonávať ručne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Jazerá a vodné nádrže v blízkosti Košíc. Na týchto miestach sa schladíte úplne zadarmo
Ako sa ďalej portál RTVS uvádza, o prácach nevedela ani Správa slovenských jaskýň, národný park ani obec, ktorá vykonala štátny stavebný dohľad. Ťažké mechanizmy mali po týždni z miesta zmiznúť a momentálne sa práce vykonávajú ručne. Po dokončení naplánovaných prác a zistení škôd, Správa národného parku Slovenský kras podá podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.
SHMÚ obvinenia odmieta
,,Vo večernej spravodajskej relácii (26. 6.) Slovenskej televízie odzneli nepravdivé informácie o oprave merného objektu prameňa Buzgó v ochrannom pásme Krásnohorskej jaskyne,” ohradzuje sa na svojom webe SHMÚ.
Ako ďalej uvádza SHMÚ, podľa zhotoviteľa diela nedošlo k poškodeniu kaskád. Odstránila sa len stará merná stanica v správe SHMÚ, ktorej súčasťou boli aj drevené hrádzky pokryté nánosom a machom. Nejednalo sa o penovcové kaskády. Do tohto územia zhotoviteľ nezasahoval.
,,Zvolená forma odstránenia starého podtekajúceho merného objektu bola jedinou možnou alternatívou na odstránenie niekoľko desiatok m3 nefunkčného betónu, ktorý nebolo možné sanovať drobnými technickými zásahmi, ale musel byť odstránený ako celok za pomoci techniky,” dopĺňa SHMÚ.
Galéria
(NM)
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
S príchodom chladných dní sa aj košické fontány začínajú pripravovať na zimný spánok. Symbolické vypnutie Spievajúcej fontány na Hlavnej ulici prebehlo v nedeľu 20. októbra.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.