Aké sú ekonomické dopady vojny na Ukrajine?

Ľudské životy sú najväčšou stratou a najväčším problémom spôsobeným vojnou na Ukrajine, uviedol v rozhovore pre CNN prezident World Bank David Melpass. Sú tu však aj obrovské ekonomické problémy, ktoré pocítime ďaleko za hranicami Ukrajiny. “Vojna na Ukrajine sa odohráva v zlom čase, pretože svetová inflácia je už teraz na veľmi vysokej úrovni,” uviedol Melpass.
Prvá vec, a to najmä pre najchudobnejších ľudí, bude podľa predsedu World Bank ďalší rast cien energií. Druhým veľkým problémom bude ďalší rast cien potravín, ktoré boli predtým rekordne vysoké. David Melpass pripomenul, že Ukrajina aj Rusko sú veľkými producentmi obilia. Podľa JP Morgan je takmer 30 % svetovej produkcie pšenice sústredených na Ukrajine a v Rusku. Okrem toho je Ukrajina najväčším svetovým vývozcom slnečnicového oleja (Rusko – na druhom mieste). Spolu produkujú až 60 % svetového slnečnicového oleja. Podľa Chicago SRW Wheat ceny pšenice teraz dosiahli 14-ročné maximum. “Je jednoducho nemožné rýchlo vyriešiť problém so stratou týchto dodávok, bude to vyvíjať ďalší tlak na ceny,” povedal David Melpass.
To isté platí o ruských dodávkach energie do Európy, kde vlády „ignorovali alternatívy, ktoré by mali dostatok elektriny“. Približne 39 % elektrickej energie v Európe vyrábajú stanice na fosílne palivá a Rusko je najväčším dodávateľom ropy a plynu na európskom trhu. Európania, samozrejme, časom prejdú na alternatívne zdroje palív a Putin „môže navždy stratiť celé trhy“, čo ho pripraví o značnú časť príjmov z financovania agresie a výrazne zhorší životnú úroveň obyčajných Rusov, uviedol predseda World Bank.

Zdroj: (CNN, JP Morgan, KK)
Galéria
Odporúčané články

Spolu 252 miest a obcí dostane financie z eurofondov na projekty Miestne občianske a preventívne služby. Rozhodol o tom Úrad vlády SR ako sprostredkovateľský orgán pre program Slovensko 2021 – 2027 v oblasti inklúzie marginalizovaných rómskych komunít.

Na Slaneckej ceste v Košiciach dôjde počas víkendu k dočasnému presmerovaniu dopravy. Doprava bude presmerovaná v úseku od križovatky s Ladožskou po križovatku s Galaktickou ulicou, a to na ľavú stranu cesty, v smere do Krásnej a bližšie k električkovej trati. Dôvodom je pokládka obrusnej vrstvy asfaltu na predmetnom asi kilometer dlhom úseku.

Od 1. novembra pracujú na Slovensku ženy v porovnaní s mužmi až do konca roka zadarmo. Konštatuje to Inštitút pre výskum práce a rodiny s tým, že z jedného eura, ktoré v priebehu roka zarobia muži, dostanú ženy len 83 centov. Oproti minulému roku zároveň podľa inštitútu nastalo zhoršenie v neprospech žien, pričom dôvodmi bola jednak pandémia ochorenia COVID-19, keďže ženy boli vo väčšej miere doma, alebo stratili prácu a tiež brzdenie rastu miezd a bonusov zo strany podnikov.