Aké sú ekonomické dopady vojny na Ukrajine?
Ľudské životy sú najväčšou stratou a najväčším problémom spôsobeným vojnou na Ukrajine, uviedol v rozhovore pre CNN prezident World Bank David Melpass. Sú tu však aj obrovské ekonomické problémy, ktoré pocítime ďaleko za hranicami Ukrajiny. “Vojna na Ukrajine sa odohráva v zlom čase, pretože svetová inflácia je už teraz na veľmi vysokej úrovni,” uviedol Melpass.
Prvá vec, a to najmä pre najchudobnejších ľudí, bude podľa predsedu World Bank ďalší rast cien energií. Druhým veľkým problémom bude ďalší rast cien potravín, ktoré boli predtým rekordne vysoké. David Melpass pripomenul, že Ukrajina aj Rusko sú veľkými producentmi obilia. Podľa JP Morgan je takmer 30 % svetovej produkcie pšenice sústredených na Ukrajine a v Rusku. Okrem toho je Ukrajina najväčším svetovým vývozcom slnečnicového oleja (Rusko – na druhom mieste). Spolu produkujú až 60 % svetového slnečnicového oleja. Podľa Chicago SRW Wheat ceny pšenice teraz dosiahli 14-ročné maximum. “Je jednoducho nemožné rýchlo vyriešiť problém so stratou týchto dodávok, bude to vyvíjať ďalší tlak na ceny,” povedal David Melpass.
To isté platí o ruských dodávkach energie do Európy, kde vlády „ignorovali alternatívy, ktoré by mali dostatok elektriny“. Približne 39 % elektrickej energie v Európe vyrábajú stanice na fosílne palivá a Rusko je najväčším dodávateľom ropy a plynu na európskom trhu. Európania, samozrejme, časom prejdú na alternatívne zdroje palív a Putin „môže navždy stratiť celé trhy“, čo ho pripraví o značnú časť príjmov z financovania agresie a výrazne zhorší životnú úroveň obyčajných Rusov, uviedol predseda World Bank.
Zdroj: (CNN, JP Morgan, KK)
Galéria
Odporúčané články
Vláda potrebovala v rámci konsolidácie verejných financií pre budúci rok „nájsť“ 2,6 až 2,7 mld. eur. Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedal predseda vlády a predseda strany Smer-SD Robert Fico, pôjde o nevyhnutnú konsolidáciu.
V týchto dňoch sú stavebné práce naďalej v plnom prúde na Mliečnej ulici, kde pomaly finišujú ale aj Watsonovej, Jantárovej a Tolstého ulici, kde prebiehajú ďalšie etapy rekonštrukcií. Na týchto miestach sa obyvatelia a návštevníci mesta musia pripraviť na dopravné obmedzenia, ktoré potrvajú až do konca nasledujúceho mesiaca.
Prihlášku do novej poisťovne je potrebné podať najneskôr do 30. septembra a po jej akceptovaní sa poistencom novej poisťovne stane od 1. januára nasledujúceho roka. Zdravotnú poisťovňu totiž môžete zmeniť len raz ročne.