Aké tresty hrozia vodičom pod vplyvom alkoholu?
Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook pravidelne informuje o vodičoch, ktorí šoférovali pod vplyvom alkoholu. Od nedeľného večera (2. 10.) zaplnili médiá správy o tragickej dopravnej nehode, kedy vodič pod vplyvom alkoholu vletel do autobusovej zastávky a spôsobil smrť piatich študentov vysokých škôl. Polícia Slovenskej republiky na alkohol za volantom pravidelne upozorňuje a aktuálne zverejnila informácie o výške trestov, ktoré hrozia vodičom pod vplyvom alkoholu.
“Alkohol za volantom zabíja, ničí ľudské osudy a prináša do rodín tragédie. Polícia dennodenne bojuje proti alkoholu a drogám za volantom preventívne aj represívne a v tejto činnosti bude pokračovať,” uviedla Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook a dodala, že “postupuje pri opitých vodičoch nekompromisne a striktne podľa zákona“.
Čo hrozí vodičovi pod vplyvom alkoholu?
Tresty pre vodičov pod vplyvom alkoholu sa rozdeľujú podľa toho, koľko promile daný vodič “nafúkal”. V prípade, že vodič “nafúka” pod jedno promile, teda do 0,48 mg/l, dopustí sa priestupku. V takom prípade mu môže policajt zadržať vodičský preukaz. Okrem toho je policajt oprávnený vodičovi udeliť pokutu a prípad posunúť na správne konanie. Vodičovi následne hrozí trest zákazu šoférovania až na tri roky a po jeho uplynutí je povinný absolvovať skúšky v autoškole znova.
Ak vodič “nafúka” nad jedno promile (viac ako 0,48 mg/l), podľa Trestného zákona sa vodič dopustí už trestného činu. V tomto prípade hrozí vodičovi trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.
V prípade, že vodič pod vplyvom alkoholu spôsobí smrť, rovnako ako to bolo v prípade tragickej nehody v Bratislave na autobusovej zastávke, ide o trestný čin usmrtenia. Vodičovi, ktorý sa takéhoto trestného činu dopustil, hrozí trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov.
Polícia má k alkoholu nulovú toleranciu!
“Podľa údajov BECEP sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi,” uviedla polícia. Podľa týchto údajov sa pri 0,5 promile u vodiča zvýši pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100%. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť dopravnej nehody o 400% vyššia ako u vodiča, ktorý pred šoférovaním nepožil žiaden alkohol.
Príslušníci Policajného zboru tento rok prichytili už viac ako 8000 vodičov, u ktorých bola zistená prítomnosť alkoholu v krvi. “Takmer štyritisíc z nich nafúkalo viac ako jedno promile, čo je trestný čin. V kontrolách budeme, samozrejme, pokračovať,” uzavrela polícia.
(ZL)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.