Aké tresty hrozia vodičom pod vplyvom alkoholu?
Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook pravidelne informuje o vodičoch, ktorí šoférovali pod vplyvom alkoholu. Od nedeľného večera (2. 10.) zaplnili médiá správy o tragickej dopravnej nehode, kedy vodič pod vplyvom alkoholu vletel do autobusovej zastávky a spôsobil smrť piatich študentov vysokých škôl. Polícia Slovenskej republiky na alkohol za volantom pravidelne upozorňuje a aktuálne zverejnila informácie o výške trestov, ktoré hrozia vodičom pod vplyvom alkoholu.
“Alkohol za volantom zabíja, ničí ľudské osudy a prináša do rodín tragédie. Polícia dennodenne bojuje proti alkoholu a drogám za volantom preventívne aj represívne a v tejto činnosti bude pokračovať,” uviedla Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook a dodala, že “postupuje pri opitých vodičoch nekompromisne a striktne podľa zákona“.
Čo hrozí vodičovi pod vplyvom alkoholu?
Tresty pre vodičov pod vplyvom alkoholu sa rozdeľujú podľa toho, koľko promile daný vodič “nafúkal”. V prípade, že vodič “nafúka” pod jedno promile, teda do 0,48 mg/l, dopustí sa priestupku. V takom prípade mu môže policajt zadržať vodičský preukaz. Okrem toho je policajt oprávnený vodičovi udeliť pokutu a prípad posunúť na správne konanie. Vodičovi následne hrozí trest zákazu šoférovania až na tri roky a po jeho uplynutí je povinný absolvovať skúšky v autoškole znova.
Ak vodič “nafúka” nad jedno promile (viac ako 0,48 mg/l), podľa Trestného zákona sa vodič dopustí už trestného činu. V tomto prípade hrozí vodičovi trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.
V prípade, že vodič pod vplyvom alkoholu spôsobí smrť, rovnako ako to bolo v prípade tragickej nehody v Bratislave na autobusovej zastávke, ide o trestný čin usmrtenia. Vodičovi, ktorý sa takéhoto trestného činu dopustil, hrozí trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov.
Polícia má k alkoholu nulovú toleranciu!
“Podľa údajov BECEP sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi,” uviedla polícia. Podľa týchto údajov sa pri 0,5 promile u vodiča zvýši pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100%. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť dopravnej nehody o 400% vyššia ako u vodiča, ktorý pred šoférovaním nepožil žiaden alkohol.
Príslušníci Policajného zboru tento rok prichytili už viac ako 8000 vodičov, u ktorých bola zistená prítomnosť alkoholu v krvi. “Takmer štyritisíc z nich nafúkalo viac ako jedno promile, čo je trestný čin. V kontrolách budeme, samozrejme, pokračovať,” uzavrela polícia.
(ZL)
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.