Aké zvieratá sa používajú pri výučbe zverolekárstva v Košiciach?

Zvažujete štúdium veterinárskeho lekárstva? Zaujíma vás, s akými zvieratami sa počas štúdia môžete stretnúť? Cesta k titulu zverolekár však nie je vôbec ľahká. Predtým, ako získajú toto šľachetné povolanie, musia zvládnuť šesťročné štúdium na vysokej škole. Porozprávali sme sa s hovorkyňou Univerzity veterinárskeho lekárstva, Mgr. Zuzanou Bobrikovou, o tom, aké zvieratá sa používajú na výučbu, kde sú zvieratá umiestnené, o canisterapii a hippoterapii a o štúdiu kynológie.
Všeobecné veterinárske lekárstvo
S akými zvieratami sa môžu študenti všeobecného veterinárskeho lekárstva stretnúť?
“V študijnom programe všeobecné veterinárske lekárstvo sa študenti zoznamujú so všetkými druhmi zvierat. Nedá sa to rozdeliť takým spôsobom, že v prvom ročníku niektoré zvieratá, v druhom ďalšie, v treťom ďalšie. V rámci teoretickej výučby zoológie, anatómie, fyziológie, patológie, parazitológie, epizootológie, sa zoznamujú so všetkým, čo súvisí so zdravím zvierat, vrátane chirurgie, chorôb zvierat, či zoonóz (choroby prenosné zo zvierat na človeka). Štúdium veterinárnej medicíny je náročné práve preto, že kým pri humánnej medicíne získava adept informácie o jednom druhu – človeku, v prípade veterinárnej medicíny musí poznať všetky druhy a triedy, vrátane rozdielnej anatómie, fyziológie, trávenia, či chorôb. Medzi prvými zvieratami, s ktorými prichádzajú študenti do kontaktu pri štúdiu anatómie, sú zvyčajne veľké zvieratá – kone a prežúvavce (kravy).”

Odporúčané články

Mestské lesy Košice a.s. oznámili, že počas mesiacov jún a júl 2025 budú v Ťahanovskom lese realizované plánované výchovné a asanačné ťažby. Práce sa budú vykonávať v pracovných dňoch v rámci Polesia Lesopark a dotknú sa aj lokalít v blízkosti turistických chodníkov a cyklotrás.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Vyplýva to zo zverejnených materiálov na rokovanie. Návrh predložil predseda predstavenstva a poverený riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Roman Danko. Mestskí poslanci by mali o návrhu rokovať 26. júna, ak ho schvália, cestovné by sa malo zvýšiť od 1. augusta tohto roka.