Ako sa chrániť pred vysokými teplotami? Jún sa zapísal do histórie

Predošlý týždeň so sebou priniesol vysoké letné teploty. Horúčavy zapríčinili vznik nového rekordu na Slovensku, a teda jún 2022 sa zapísal ako “najteplejší jún v histórii“. V tomto článku sa dočítate o dôležitých radách na bezproblémové prežitie horúcich letných dní od Záchrannej služby Košice.
Doterajší júnový teplotný rekord bol nameraný v Slovenskom Grobe v roku 2012, avšak tohto roku sa prekonal o 0,6°C. Teplota +38,8°C bola nameraná 30. 6. 2022 v obci Somotor v okrese Trebišov, ako uvádza web imeteo.sk.
Záchranná služba Košice upresnila, že za posledné dva týždne zaznamenali približne 10% nárast výjazdov. “Tento nárast výjazdov úzko súvisí s vysokými letnými teplotami vzduchu, kde dochádza k prehriatiu organizmu človeka s následným zlyhaním termoregulácie a zvýšením telesnej teploty zapríčinené vysokou teplotou prostredia. Výsledkom toho je hlavne dehydratácia organizmu spojená so závratmi, s následným kolapsom a pádom. Pri pádoch vznikajú rôzne traumatické poranenia ako úrazy hlavy, úrazy horných a dolných končatín,” uviedol riaditeľ Kožuško.
Odporúčania záchranárov
Počas horúčav je nutné dbať na svoje zdravie a piť dostatok tekutín, najmä čistú vodu a minerálky, no zabúdať netreba ani na vyhýbanie sa priamemu slnečnému žiareniu. V prípade dovoleniek a trávenia voľných chvíľ na slnku pri vode sa odporúča nosiť prikrývku hlavy a kožu si chrániť opaľovacím krémom. “Ak je to možné, v čase 10:00 – 16:00 hod. sa zdržiavať v chladnejších priestoroch, resp. v klimatizovaných miestnostiach, v exteriéroch využívať tieň – parky, stromy,” upozorňuje Záchranná služba Košice.
V neposlednom rade sa odporúča vyhýbať aj nadmernej fyzickej aktivite a dôležité je dbať aj na postupné chladenie organizmu, a teda neskákať do vody, ak ste predtým boli dlhú dobu na slnku. Jún prekonal rekord a prekvapením môžu byť aj najbližšie letné mesiace.
(VT)
Odporúčané články

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Na košickom magistráte sa na treťom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli včera zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie. V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR.