Dezinformácie valcovali internet aj v roku 2021
Šírenie nepravdivých informácií pokračovalo aj v minulom roku. Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku zverejnila správu o dezinformáciách. Overovanie pravdivosti informácií je mimoriadne dôležité, a preto polícia odporúča sledovať profil Hoaxy a podvody. Niektoré dezinformácie sú schválne vytvorené za účelom uspokojenia vlastných psychologických potrieb.
Pandémia si so sebou niesla aj nával hoaxov, ktoré bolo potrebné vyvrátiť. Z 189 neprávd sa až 151 týkalo pandémie, teda témy, neodmysliteľne patriacej medzi najpreberanejšie. „Pestrosť šírených hoaxov v súvislosti s touto témou sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšila. Dezinformácie zasahovali všetky oblasti, ktoré sa priamo či nepriamo týkali pokračujúcej pandémie,“ uvádza Polícia SR vo svojej správe. Obsah dezinformácií sa týkal najmä očkovania, falošných úmrtí či údajného preháňania o vážnosti situácie.
Populárnym sa stalo aj takzvané retrospektívne vytváranie hoaxov, ktoré má na svedomí stránka: Dnes hoax, zajtra pravda. Práve kvôli takýmto typom hoaxov bola vytvorená samostatná informačná kampaň. Niektoré dezinformácie išli do extrémov a pacienti infikovaní vírusom často priznávali, že sa nechránili a neboli ani očkovaní, a to práve z dôvodu viery v dezinformácie.
„Dezinformácie sa stali hybridným nástrojom ako forma útoku na záujmy Slovenskej republiky a bezpečnosť jej občanov.“ V sumári masovo zdieľaných informácií sa objavil aj tajný plán Billa Gatesa, tajné čipovanie ľudí či vymyslené zdravotné následky pri nosení rúšok.
Zdroj: Policajný zbor Slovenskej Republiky
(VT)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.