Envirokriminalita na Slovensku rastie. Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
Pred dvoma dňami mala naša planéta sviatok. Práve 22. apríla sme venovali uvedomeniu si svojej závislosti na prírodných zdrojoch, ale aj vplyv ľudskej činnosti na jej stav. Polícia Slovenskej republiky sa venuje odhaľovaniu trestných činov proti životnému prostrediu.
Odbornosť a kvalita policajtov v tejto oblasti v posledných rokoch stúpa. Navyše bol proces špecializácie zavŕšený vytvorením samostatného policajného útvaru na boj so spomínanou trestnou činnosťou. “Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru (Enviropolícia) začal fungovať od februára tohto roka,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR na oficiálnej facebookovej stránke.
Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
V minulom roku začala polícia trestné stíhanie v 1 852 prípadoch environmentálnej kriminality, čo predstavuje medziročne viac o 52 trestných činov. Pozorovateľné je aj zvýšenie aktivity polície pri odhaľovaní závažnejších environmentálnych prípadov. Ide o prípady, kde si usvedčenie páchateľa vyžaduje dlhší čas či zložitejšie znalecké dokazovanie. Objasnenosť v roku 2021 predstavovala viac ako 58 percent. Išlo o prípady krádeže dreva (707), neoprávneného nakladania s odpadom (421), pytliactva (222), porušovania ochrany stromov a krov (178), porušovania ochrany rastlín a živočíchov (123) a týrania zvierat (99).
Rekordy trestnej činnosti boli v roku 2021 zaznamenané v oblasti týkajúcej sa odpadov, tento trend stále pokračuje. Nárast počtu trestných činov je viditeľný aj v oblasti protiprávnych výrubov stromov a týrania zvierat. “Najvýznamnejší pokles bol v prípade pytliactva a porušovania ochrany rastlín a živočíchov. V obidvoch prípadoch však ide o problém tzv. latencie. To znamená, že významné množstvo prípadov zostáva neoznámených alebo sú zatajené, čo samozrejme deformuje celkovú bezpečnostnú situáciu,” uzavrelo Ministerstvo vnútra SR v príspevku na sociálnej sieti.
Envirokriminalitu je možné nahlasovať na telefónnom čísle 158 alebo na špeciálnej mailovej adrese [email protected]
Zdroj: (FB/Ministerstvo vnútra SR, vu)
Odporúčané články
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).