Európska komisia chce do roku 2030 dosiahnuť pokles používania pesticídov o 50 %
Európska komisia (EK) v stredu navrhla prijatie právne záväzných cieľov na redukciu používania chemických pesticídov o 50 percent do roku 2030. Zároveň navrhla zakázať používania pesticídov na takých miestach, ako sú verejné parky, ihriská a školy.
EK uviedla, že terajšie pravidlá pre obmedzenie používania pesticídov sú príliš slabé a v rámci celej Európskej únie (EÚ) sa konzistentne neuplatňujú. V záujme uľahčenia prechodu od chemických pesticídov k alternatívnym metódam budú môcť farmári päť rokov využívať fondy EÚ, aby im pokryli náklady na nové požiadavky.
EK chce okrem toho zaviesť legislatívu zameranú na nápravu ekologických škôd do roku 2050. „Cieľom je uplatniť do roku 2030 opatrenia na obnovenie prírody na najmenej 20 percentách pevniny a morských oblastí EÚ a nakoniec ich do roku 2050 rozšíriť na všetky ekosystémy, ktoré potrebujú obnovu,” uviedla komisia.
Súčasťou navrhovaných opatrení je zastavenie poklesu populácií opeľujúceho hmyzu do roku 2030 a do roku 2050 dosiahnutie ich rastu. V posledných rokoch sa v EÚ alarmujúco zmenšili populácie včiel, čo vyvolalo obavy z následného vplyvu na produkciu plodín. Podľa nedávnych údajov, ktoré zverejnil Európsky parlament, zhruba 84 percent druhov plodín a 78 percent poľných kvetín v EÚ je v istom rozsahu závislých od opeľovania.
Zdroj: (SITA, ab;it)
Odporúčané články
Vedec Doc. RNDr. Michal Goga, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa vrátil z výskumnej expedície v Antarktíde, odkiaľ priniesol takmer 400 unikátnych vzoriek machov a lišajníkov. Následný laboratórny výskum prineseného biologického materiálu má pomôcť pri identifikácii látok využiteľných v medicíne, poľnohospodárstve či biotechnológiách.
Košickí colníci odhalili na rýchlostnej ceste R4 pri Milhosti v smere z Maďarska na Slovensko dodávku plnú falzifikátov svetových značiek, zadržali tisíce kusov tovaru. TASR o tom informoval hovorca Finančnej správy (FS) SR Daniel Kováč.
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dokončila opravu cesty prvej triedy medzi Košicami a mestskou časťou Pereš v smere na Rožňavu s takmer týždňovým predstihom. Počas najbližších dní budú diaľničiari presúvať dočasné dopravné značenie a stroje.