Geoterm: Voda z našich vrtov nie je pre akvapark
Voda z geotermálnych vrtov pri obci Ďurkov neďaleko Košíc nie je vhodná na rekreačné využitie, preto sa potešíme, ak sa podarí využiť geotermálny potenciál Košickej kotliny cez vrt na inom mieste.
Takto reagovala firma Geoterm na zámer Košického samosprávneho kraja (KSK) vyhĺbiť pri obci Čižatice vrt, cez ktorý by sa zistilo, či by bolo možné v tejto lokalite vybudovať akvapark zásobovaný teplou vodou z podzemia. Župa začiatok projektu ohlásila pred necelými dvoma týždňami a náklady na vrtné práce predbežne stanovila na dva milióny eur.
Akciovka Geoterm vznikla ešte v roku 2001 na prípravu dodnes neuskutočneného projektu 3,5-megawatovej geotermálnej elektrárne. Väčšinovým vlastníkom je SPP Infrastucture, v ktorej má 51 percent akcií štátny SPP, zvyšok akcií patrí stredoeurópskej energetickej skupine EPH.
[ad][/ad]Pred dvadsiatimi rokmi
Geoterm je držiteľom prieskumného územia v lokalite Svinica – Ďurkov s troma testovacími vrtmi, ktoré sa tu urobili ešte v rokoch 1998 a 1999.
„Vrty, ktoré vlastní spoločnosť Geoterm Košice, siahajú približne do hĺbky troch kilometrov. Voda, ktorá môže z týchto vrtov vychádzať, dosahuje extrémne teploty, ale aj mimoriadne silnú mineralizáciu, ktorá nie je vhodná na priame použitie pre rekreačné účely,“ povedal Gabriel Beer, poradca predstavenstva SPP Infrastructure.
Vrt pri Čižaticiach by mal byť plytší, voda preto bude menej teplá, a tak vhodnejšia na zásobovanie termálneho kúpaliska. Podľa Beera navyše v regióne, kde sú vrty Geotermu, je nedostatok bežnej pitnej a úžitkovej vody, ktorá je nevyhnutná pre prevádzkovanie akvaparkov.
Hovorí tiež, že o využitie geotermálneho zdroja cez ich vrty „oslovení veľkí hráči“ neprejavili záujem. Beer dodáva, že ponuku od nich na to dostali aj subjekty z prostredia rekreačného biznisu so skúsenosťami s prevádzkovaním akvaparkov.
Územia sa neprekrývajú
Čižatice ležia od Ďurkova vzdušnou čiarou asi desať kilometrov, prieskumné územia na teplé vody by však navzájom nemali kolidovať. „Sme mimo ochranného pásma ďurkovských vrtov,“ povedal v polovici júla poslanec župy Viktor Dulina (klub OľaNO – SaS – KDH – Nova), ktorá sa podieľa na projekte budúceho vrtu.
Župa, keď si mapovala geotermálne zdroje v okolí, ktoré by mohli byť vhodné pre akvapark, oslovila aj Geoterm. Župan Rastislav Trnka (nezávislý) rokovania zhrnul tak, že narazili na „zložitú majetkovo-právnu situáciu“. Druhá strana hovorí, že stretnutia boli „skôr na neformálnej, informačnej úrovni“.
Ak geologický prieskum pri Čižaticiach potvrdí dostatočnú výdatnosť geotermálneho zdroja a vhodné chemické zloženie vody, KSK bude na výstavbu rekreačného zariadenia hľadať súkromného investora.
[ad2][/ad2]Náhrada za uhlie?
Čo teda bude so starými vrtmi pri Ďurkove? Geoterm k tomu opakuje staré stanovisko, že ich prepočty ukázali ekonomickú neefektívnosť vybudovania geotermálnej elektrárne pri súčasných cenách elektrickej energie.
Beer sa vracia aj k projektu vykurovania košických domácností, o ktorom sa v súvislosti s geovodou z ďurkovského zdroja uvažovalo ešte skôr ako o elektrárni. Tvrdí, že rozhodujúci je v tom postoj štátnej Teplárne Košice (TEKO).
„Práve TEKO musí súhlasiť s dodávkou tepla z geotermálnych vrtov do svojej infraštruktúry a tiež táto spoločnosť by musela mať snahu technologicky nahradiť spaľovanie uhlia a plynu dodávkami čistej energie,“ povedal.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
V lesných porastoch v lokalite Hradová (pod Vyhliadkovou vežou) sa počas zimných mesiacov januára, februára a marca 2025 uskutočnia plánované ťažbové zásahy. Tieto opatrenia sú zamerané na odstraňovanie poškodených stromov a obnovu lesných porastov.
Elektronické recepty budú opäť plne funkčné pre lieky s plnou úhradou pacientov. Potvrdil to minister zdravotníctva SR Kamil Šaško. Od začiatku roka 2025 čelili niektorí pacienti nepríjemnostiam pri predpisovaní receptov na lieky s plnou úhradou, kedy nedostávali elektronický recept, ale museli chodiť k lekárovi pre papierový.
Rezort zdravotníctva už rieši problém s e-receptami. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) tlačovej agentúre SITA potvrdilo, že už intenzívne rieši problematiku s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) a zástupcami jednotlivých zdravotných poisťovní. Ich cieľom je čo najskôr zmierniť dopad na verejnosť po zmene zákona ohľadom predpisu lieku na strane poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.