História vzniku košických synagóg. Cesta do minulosti
Dom umenia – bývalá neologická synagóga
V roku 1924 bola vypísaná medzinárodná súťaž na výstavu novej synagógy, ktorá sa mala nachádzať v lokalite medzi dnešnou Moyzesovou, Grešákovou a Tajovského ulicou, v blízkosti najstaršej košickej synagógy. Hlavnou podmienkou bolo, aby urbanisticky dotvorila celé námestie a aby sa novostavba harmonicky zladila s pôvodnou stavbou. Tieto požiadavky sa podarilo splniť významnému budapeštianskemu architektovi Ľudovítovi Kozmovi a jeho návrh zrealizovala v rokoch 1926 až 1927 firma bratov Barkányovcov. Neologická synagóga bola umiestnená na východné nárožie a spojovacou arkádovou chodbou bola prepojená s budovou školy. Organickým spojením s pôvodnou synagógou bolo vytvorené malé námestie /court d´honneur/.
Pôdorys synagógy bol oválny s nartexom v západnej časti a exonartexom vo východnej časti. Nad oválnym pôdorysom siene sa do výšky 37 metrov týčila impozantná kupola, ktorú v súdobej tlači porovnávali s budapeštianskou bazilikou sv. Štefana. Vo vrchole tamburu bola umiestnená Dávidova hviezda a pri adaptácii budovy na Dom umenia, hviezdu nahradili lutnou. Šesť-cípa Dávidova hviezda bola umiestnená na novom židovskom cintoríne na pamätník holocaustu.
Západné priečelie, ktoré bolo orientované do Moyzesovej ulice, zvýrazňoval mohutný portikus s veľkými 25 m vysokými stĺpmi ukončenými atikou. Predsieň v obdĺžnikovom tvare bola riešená samostatne, v zime sa využívala ako malá sála na bohoslužobné účely. Vstupy na galériu pre ženy boli umiestnené po stranách. Pôdorysným tvarom gréckeho kríža, s centrálnou oválnou sieňou si stavba získala charakter moderných posluchární. Nachádzalo sa tu 600 sedadiel pre mužov a pre ženy bolo v galérii 500 miest.
Interiér synagógy bol ladený v dominantnej modrej, bielej a zlatej farbe. Uplatnil sa najmä sivý umelý kameň, ktorý bol špeciálne vyrobený pre túto synagógu.
V roku 1958 sa začala adaptácia neologickej synagógy a výstavba Domu umenia. Podľa návrhu slovenského architekta L. Czihalu projekty vypracoval architektonický ateliér akad. arch. Schwartza. Z pôvodnej synagógy neostal nartex so stĺpmi a strop kupoly bol znížený z dôvodu vytvorenia sekundárnej klenby. V súčasnosti v týchto priestoroch pôsobí Štátna filharmónia Košice. Židovská obec sa s mestom o vlastníctvo súdi roky, avšak vždy to dopadlo v prospech mesta.
Odporúčané články
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.