Hygienici si posvietili na umelé kúpaliská a vodné nádrže
Štátny zdravotný dozor pri poslednej kontrole preveril či prevádzkovatelia kúpalisk vykonávajú činnosť v súlade s vydaným rozhodnutím na uvedenie priestorov zariadenia do prevádzky a so schváleným prevádzkovým poriadkom. Hygienici skontrolovali kvalitu vody na kúpanie, ale aj výsledky vykonaných laboratórnych analýz v súlade s príslušnou vyhláškou.
Kontrolu kvality vody na umelých kúpaliskách spojenú s kontrolou areálov kúpalísk vykonáva štátny zdravotný dozor vždy pred začiatkom prevádzky zariadenia a počas kúpacej sezóny raz mesačne, prípadne podľa aktuálnej situácie. Kontrolu kvality vody v nádržiach určených na kúpanie vykonávajú hygienici raz za dva týždne podľa vopred vypracovaného harmonogramu. Vodu v Štrkovisku Jazero kontrolujú vo zvýšenej frekvencii z dôvodu realizácie opatrení na zlepšenie kvality vody.
Kúpaliska nemajú žiadne nedostatky
Kvalita vody v košických kúpaliskách je podľa slov vedúcej oddelenia hygieny zložiek životného prostredia RÚVZ Košice Marcely Ferencovej v poriadku.
„Do dnešného dňa sme nezaznamenali žiadne nedostatky v prevádzke kúpalísk. Taktiež sme nevydali zákaz kúpania z dôvodu nevyhovujúcej kvality vody na kúpanie. V 28. kalendárnom týždni odporučil tunajší úrad osobám s oslabenou imunitou nekúpať sa v štrkovisku Jazero z dôvodu mierneho nárastu počtu buniek siníc, ktorý však nepresiahol medznú hodnotu stanovenú pre tento ukazovateľ v príslušnej vyhláške. Už v 29. kalendárnom týždni kvalita vody vyhovovala na kúpanie bez akýchkoľvek odporúčaní pre osoby s oslabenou imunitou,” informovala Ferencová.
Kvalitu vody monitorovali aj na vodných plochách
Výkon štátneho zdravotného dozoru monitoruje kvalitu vody na všetkých vodných plochách, ktoré sú určené na kúpanie. V roku 2016 boli rozhodnutím tunajšieho úradu uvedené do prevádzky tieto umelé kúpaliská: Triton, Ryba, Mestské kúpalisko na Rumanovej ulici, Kúpalisko ČH Košice na Protifašistických bojovníkov 5, Letný areál Mestskej krytej plavárne na Protifašistických bojovníkov 4, Mestské kúpalisko v Moldave nad Bodvou a Mestské kúpalisko v Medzeve.
„Kvalitu vody monitorujeme v prírodných nádržiach Pod Bukovcom, Ružín (Košice – okolie) a Jazero. Všetky tieto vymenované umelé kúpaliská a prírodné vodné nádrže majú vodu vhodnú na kúpanie,” uviedla Ferencová.
Čo robiť, aby sa kvalita vody nezhoršila?
„Dodržiavať základné zásady osobnej hygieny by mal každý návštevník kúpaliska. Navštevovať by ich nemali ľudia, ktorým to ich zdravotný stav neumožňuje. Hlavne ak majú príznaky infekčných či iných vodou prenosných ochorení. Návštevníci kúpaliska by mali pravidelne používať záchody a sprchovať sa vždy pred vstupom do vody,” odporúča vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia RÚVZ Košice Marcela Ferencová.
(KUS)
Ilustračné foto: veja
Odporúčané články
Košická Historická radnica bude 7. decembra dejiskom jubilejného 25. Večera kultúry národnostných menšín. Podujatie, ktoré organizuje Klub Národnostných Menšín a Pamätná Izba Sándora Máraiho v spolupráci s Komisiou národnostných menšín pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach, je už tradičnou oslavou rozmanitosti kultúr a tradícií rôznych komunít žijúcich v regióne.
Právo na prístup k pitnej vode je základným ľudským právom, ale z hľadiska ekonomickej racionality je súčasný model neudržateľný. Tak, ako je nastavené vodárenstvo dnes, je totiž naprogramované na problémy. Podstatou reformy by malo byť, aby sa na vodárenské spoločnosti pozeralo ako na akciové spoločnosti, teda ich regulácia by bola nastavená tak, aby boli schopné samofinancovania. Okrem toho si štát musí začať plniť svoje základné povinnosti. Povedal to prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Alexej Beljajev na valnom zhromaždení Klubu akcionárov VVS.
V mestskej časti Košice Šaca došlo v sobotu 21.12.2024 v nočných hodinách k rozsiahlemu požiaru, ktorý podľa informácií od nášho čitateľa Marcela zasiahlo budovu servisu.