Nové laboratória pre biovedný výskum na UPJŠ v Košiciach v hodnote milión eur
Rekonštruované priestory Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach budú od dnešného dňa (17. 5.) slúžiť študentom i vedcom tejto univerzity. Rekonštruované priestory a prístroje, ktorých hodnota je viac ako milión eur, budú slúžiť výskumu v oblasti proteínového inžinierstva, nanomedicíny, bioenergetiky a paleobiológii.

Laboratória budú využívať aj študenti
,Vybavenie nových laboratórií výrazne zvýši vedecko-výskumnú úroveň zdieľaných laboratórií, pričom sa svojou úrovňou a vybavením zaradia medzi špičkové laboratória európskeho i svetového významu.
,,Nové laboratóriá budú slúžiť nielen zamestnancom Centra interdisciplinárnych biovied Technologického a inovačného parku UPJŠ (CIB TIP-UPJŠ) a Katedry biofyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ (KBF PF UPJŠ), ale aj študentom na druhom a treťom stupni vysokoškolského vzdelávania,” zhodnotil nové laboratóriá rektor univerzity UPJŠ, prof. Pavol Sovák.

Priestory pomôžu aj vývoju nových liekov
Projekty realizované v týchto laboratóriách by mohli viesť k vývoju nových liekov, biotechnologických aplikácií a lepšiemu pochopeniu biologických procesov. Zároveň sa očakáva vyššia intenzita spolupráce s priemyselnou praxou, predovšetkým prostredníctvom priameho napojenia týchto laboratórií na novovzniknutý Košický klaster nového priemyslu (CNIC).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košický projekt pomôže rozvoju nielen východu, ale aj celej krajiny
,,Nové priestory a prístroje v hodnote viac ako milión eur výrazne zvýšia potenciál týchto laboratórií realizovať konkurencieschopný vedecký výskum v oblasti proteínového inžinierstva, nanomedicíny, bioenergetiky a paleobiológie,” uviedol dekan PF UPJŠ, doc. Roman Soták.
>>> VIAC O VYLEPŠENÍ INFRAŠTRUKTÚRY V KOŠICIACH <<<
Vďaka laboratóriám a novým zamestnancom sa očakáva nielen zvýšenie kvality publikačnej činnosti, ale aj počtu patentov a priemyselných vzorov predovšetkým v oblasti vývoja nových terapeutických a diagnostických metód v medicíne. Uviedol riaditeľ TIP-UPJŠ a predseda predstavenstva Košického klastra nového priemyslu (CNIC), prof. Pavol Miškovský.
Galéria










(NM)
Odporúčané články

Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek, sa blíži k záveru. V posledných mesiacoch došlo k významnému pokroku, keď bola odovzdaná štvorica nových mostov ponad rýchlocestu a rozbehli sa práce signalizujúce blížiace sa dokončenie stavby.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach na svojom zasadnutí 26. júna 2025 rozhodlo o viacerých významných témach ovplyvňujúcich život v meste. Poslanci schválili nový územný plán mesta, zvýšenie cestovného v MHD i vyhlásenie na obranu 17. novembra ako dňa pracovného pokoja. V rovnaký deň podporili aj návrat busty Cecilie Gonzagy do Levoče.

V Košiciach sa čoraz častejšie objavuje pohánkovec. Je to invázna rastlina z východnej Ázie, vytvára husté porasty a potláča pôvodnú vegetáciu. Táto trojmetrová rastlina s červenými škvrnami na stonkách a srdcovitými listami sa rýchlo šíri a je náročné ju zastaviť. Slovenská inšpekcia životného prostredia zaraďuje pohánkovec na zoznam rastlín vzbudzujúcich obavy.