Od vypuknutia vojny na Ukrajine už uplynul rok
Dnes (24. 2.) je to presne rok, čo ruské ozbrojené sily napadli Ukrajinu. Keďže Slovensko má s východným susedom pozemnú hranicu v dĺžke približne 97,8 kilometra, vojna sa našej krajiny od prvého dňa dotýkala príchodom utečencov.
Pomoc Slovenska Ukrajine v číslach
- 1,2 milióna osôb prešlo z Ukrajiny na Slovensko za posledný rok,
- 108-tisíc osôb požiadalo o štatút dočasného útočiska,
- 20-tisíc osôb prichádza týždenne na územie Slovenska,
- 600 osôb priemerne požiada o dočasné útočisko za týždeň,
- 167,8 milióna eur venovalo Slovensko na pomoc Ukrajine,
- 9,3 milióna eur predstavuje hodnotu humanitárnej pomoci
- 850 ton humanitárnej pomoci,
- 4 humanitárne projekty pomohli 60-tisíc ľuďom zabezpečiť urgentné potreby,
- 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1.
Mohlo by vás zaujímať: Slovensko chce Ukrajine poskytnúť vyradené Migy, majú zachrániť nevinné životy
Osudný štvrtok 24. februára 2022
Dvadsiateho štvrtého februára 2022 pred úsvitom odpálilo Rusko desiatky rakiet na mestá naprieč krajinou a nevynechalo ani metropolu Kyjev. O niekoľko týždňov Rusi obsadili veľké časti Ukrajiny. Postúpili až na predmestia Kyjeva, kde neskôr vyšli najavo ich zverstvá, a dostali pod kontrolu väčšinu severovýchodu Ukrajiny okolo mesta Sumy. Ruské sily bombardovali Charkov na severovýchode, obsadili územia na východe a juhu až po Cherson a obliehali prístavné mesto Mariupoľ, ktoré napokon po mesiacoch intenzívnych bojov padlo.
Mohlo by vás zaujímať: Slovensko bude ja naďalej pomáhať Ukrajine
O pár mesiacov neskôr
V októbri sa situácia dramaticky zmenila. Rusko sa stiahlo zo severu a Ukrajina zaznamenala prvý významný úspech s vytlačením Rusov z okolia Charkova a protiofenzívou v Chersonskej oblasti. Rok od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá si na oboch stranách vyžiadala obrovské straty na životoch, má Kyjev pod kontrolou Cherson a boje sa sústreďujú na východe. Najťažšie boje sa v súčasnosti odohrávajú v okolí mesta Bachmut.
Na ďalšej strane sa dočítate, akú pomoc poskytlo Slovensko Ukrajine.
Odporúčané články
Mesto Košice si pre nedodržanie termínu dokončenia Slaneckej cesty uplatnilo voči zhotoviteľovi pokutu vo výške viac ako 1,4 milióna eur. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedlo oddelenie strategického rozvoja košického magistrátu, mesto si voči zhotoviteľovi za nedodržanie termínu uplatnilo aj nárok na náhradu škody pre nemožnosť dofinancovať dielo schváleným nenávratným finančným príspevkom.
Gynekologické zhubné nádory, medzi ktorými dominuje karcinóm endometria (rakovina tela maternice), patria k najčastejším onkologickým diagnózam u žien, a to nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Tento závažný zdravotný problém si vyžaduje pokročilé diagnostické a liečebné postupy. Nemocnica AGEL Košice-Šaca preto s hrdosťou oznamuje významný pokrok vo svojej roboticky asistovanej chirurgii, ktorého cieľom je zlepšiť starostlivosť o pacientky s onkogynekologickými diagnózami.
Deti z Materskej školy Budapeštianska 1 na Sídlisku Ťahanovce absolvovali jedinečnú exkurziu v Centre environmentálnej výchovy spoločnosti KOSIT.