Od vypuknutia vojny na Ukrajine už uplynul rok
Dnes (24. 2.) je to presne rok, čo ruské ozbrojené sily napadli Ukrajinu. Keďže Slovensko má s východným susedom pozemnú hranicu v dĺžke približne 97,8 kilometra, vojna sa našej krajiny od prvého dňa dotýkala príchodom utečencov.
Pomoc Slovenska Ukrajine v číslach
- 1,2 milióna osôb prešlo z Ukrajiny na Slovensko za posledný rok,
- 108-tisíc osôb požiadalo o štatút dočasného útočiska,
- 20-tisíc osôb prichádza týždenne na územie Slovenska,
- 600 osôb priemerne požiada o dočasné útočisko za týždeň,
- 167,8 milióna eur venovalo Slovensko na pomoc Ukrajine,
- 9,3 milióna eur predstavuje hodnotu humanitárnej pomoci
- 850 ton humanitárnej pomoci,
- 4 humanitárne projekty pomohli 60-tisíc ľuďom zabezpečiť urgentné potreby,
- 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1.
Mohlo by vás zaujímať: Slovensko chce Ukrajine poskytnúť vyradené Migy, majú zachrániť nevinné životy
Osudný štvrtok 24. februára 2022
Dvadsiateho štvrtého februára 2022 pred úsvitom odpálilo Rusko desiatky rakiet na mestá naprieč krajinou a nevynechalo ani metropolu Kyjev. O niekoľko týždňov Rusi obsadili veľké časti Ukrajiny. Postúpili až na predmestia Kyjeva, kde neskôr vyšli najavo ich zverstvá, a dostali pod kontrolu väčšinu severovýchodu Ukrajiny okolo mesta Sumy. Ruské sily bombardovali Charkov na severovýchode, obsadili územia na východe a juhu až po Cherson a obliehali prístavné mesto Mariupoľ, ktoré napokon po mesiacoch intenzívnych bojov padlo.
Mohlo by vás zaujímať: Slovensko bude ja naďalej pomáhať Ukrajine
O pár mesiacov neskôr
V októbri sa situácia dramaticky zmenila. Rusko sa stiahlo zo severu a Ukrajina zaznamenala prvý významný úspech s vytlačením Rusov z okolia Charkova a protiofenzívou v Chersonskej oblasti. Rok od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá si na oboch stranách vyžiadala obrovské straty na životoch, má Kyjev pod kontrolou Cherson a boje sa sústreďujú na východe. Najťažšie boje sa v súčasnosti odohrávajú v okolí mesta Bachmut.
Na ďalšej strane sa dočítate, akú pomoc poskytlo Slovensko Ukrajine.
Odporúčané články
Výstavba nových stožiarov vedenia veľmi vysokého napätia na Slaneckej ceste v Košiciach by nemala ovplyvniť plynulosť dopravy na tejto komunikácii. Pre agentúru SITA to uviedlo oddelenie strategického rozvoja Magistrátu mesta Košice. Pripustilo ale, že počas budúcoročnej jari môžu nakrátko nastať lokálne obmedzenia na niektorých úsekoch, a to pri navážaní stožiarov, prípadne pri zvesení a zavesení káblov.
Otvorené budú aj niektoré lekárne, pohotovosti pre dospelých aj pre deti a dorast a zubno-lekárske pohotovosti. Vianočné sviatky, ktoré prežívame v rodinnom kruhu, môžu priniesť aj takú zmenu zdravotného stavu, ktorá si bude vyžadovať návštevu lekára. V Košickom kraji preto budú aj počas sviatočných dní v prevádzke viaceré pohotovosti.
Spoločnosť KOSIT od 7. januára spúšťa zber a ekologické spracovanie vianočných stromčekov z domácností v Košiciach. Obyvatelia môžu stromčeky ukladať pri kontajneroch, do špeciálnych drevených ohrádok alebo na vyhradené miesta podľa pokynov miestnych častí.