Pacienti budú mať zákonné právo na poskytnutie duchovnej služby
Parlament schválil novelu zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorá má zlepšiť dlhodobú a paliatívnu starostlivosť. Pacienti budú mať podľa nej právo na poskytnutie duchovnej služby. Táto služba nebude hradená z verejných zdrojov. Na brífingu o tom informovala vedúca pracovnej skupiny pre dlhodobú a paliatívnu starostlivosť a primárka v bratislavskom Národnom onkologickom ústave Andrea Škripeková.
Vedúca pracovnej skupiny uviedla novelu ako súhrn rámcov a definícií, aby dlhodobá a paliatívna starostlivosť bola poskytnutá každému pacientovi, aby pacient vedel, kam patrí a neprepadával cez systém. Cieľom je zlepšiť starostlivosť nielen v nemocniciach, ale najmä v domácom prostredí. Jej implementácia do praxe bude podľa Škripekovej dlhodobá, zmeny nastanú v priebehu rokov. Aj v Nemecku trvalo zavádzanie zmien niekoľko rokov. „Dnešný deň splácam dlh voči pacientom, ktorých som musela odmietnuť,“ povedala s tým, že dnes je málo potrebných zariadení. „Na Slovensku zomrie okolo 14-tisíc pacientov len na onkologické ochorenia ročne. Náš tím mohol pomôcť 350 ľuďom,“ konkretizovala.
Novela zavádza právo pacienta na poskytnutie duchovnej služby. „Implementácia duchovnej služby do zdravotnej starostlivosti nie je názorovou vecou,“ povedala primárka a objasnila, že tvorcovia zákona sa maximálne snažili vyjsť v ústrety liberálnym kolegom, preto implementácia duchovnej služby nebude hradená zo zákona. Jana Žitňanská (Za ľudí) považuje zákon za jeden z najpodstatnejších v celej jej politickej kariére. „Faktom je, že vo svete je úplne bežné, keď človek umiera, vyžiada si duchovnú službu bez ohľadu na konfesiu. V niektorých krajinách to je hradené z verejného zdravotného poistenia, u nás to nebude hradené z verejných zdrojov,“ povedala Žitňanská.
Paralelne s novelou zákona bol pripravený aj projekt na podporu ľudských zdrojov v systéme dlhodobej a paliatívnej starostlivosti. Projekt podľa Škripekovej podporí tvorbu 800 pracovných miest pre zdravotné sestry v teréne. Cieľom je vytvoriť tím lekárov, sestier a pomáhajúcich profesií v teréne, aby mohli prísť k pacientovi so symptómami zomierajúceho do jeho domáceho prostredia.
Zdroj: (SITA, mt;avl)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.