Pacienti budú mať zákonné právo na poskytnutie duchovnej služby
Parlament schválil novelu zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorá má zlepšiť dlhodobú a paliatívnu starostlivosť. Pacienti budú mať podľa nej právo na poskytnutie duchovnej služby. Táto služba nebude hradená z verejných zdrojov. Na brífingu o tom informovala vedúca pracovnej skupiny pre dlhodobú a paliatívnu starostlivosť a primárka v bratislavskom Národnom onkologickom ústave Andrea Škripeková.
Vedúca pracovnej skupiny uviedla novelu ako súhrn rámcov a definícií, aby dlhodobá a paliatívna starostlivosť bola poskytnutá každému pacientovi, aby pacient vedel, kam patrí a neprepadával cez systém. Cieľom je zlepšiť starostlivosť nielen v nemocniciach, ale najmä v domácom prostredí. Jej implementácia do praxe bude podľa Škripekovej dlhodobá, zmeny nastanú v priebehu rokov. Aj v Nemecku trvalo zavádzanie zmien niekoľko rokov. „Dnešný deň splácam dlh voči pacientom, ktorých som musela odmietnuť,“ povedala s tým, že dnes je málo potrebných zariadení. „Na Slovensku zomrie okolo 14-tisíc pacientov len na onkologické ochorenia ročne. Náš tím mohol pomôcť 350 ľuďom,“ konkretizovala.
Novela zavádza právo pacienta na poskytnutie duchovnej služby. „Implementácia duchovnej služby do zdravotnej starostlivosti nie je názorovou vecou,“ povedala primárka a objasnila, že tvorcovia zákona sa maximálne snažili vyjsť v ústrety liberálnym kolegom, preto implementácia duchovnej služby nebude hradená zo zákona. Jana Žitňanská (Za ľudí) považuje zákon za jeden z najpodstatnejších v celej jej politickej kariére. „Faktom je, že vo svete je úplne bežné, keď človek umiera, vyžiada si duchovnú službu bez ohľadu na konfesiu. V niektorých krajinách to je hradené z verejného zdravotného poistenia, u nás to nebude hradené z verejných zdrojov,“ povedala Žitňanská.
Paralelne s novelou zákona bol pripravený aj projekt na podporu ľudských zdrojov v systéme dlhodobej a paliatívnej starostlivosti. Projekt podľa Škripekovej podporí tvorbu 800 pracovných miest pre zdravotné sestry v teréne. Cieľom je vytvoriť tím lekárov, sestier a pomáhajúcich profesií v teréne, aby mohli prísť k pacientovi so symptómami zomierajúceho do jeho domáceho prostredia.
Zdroj: (SITA, mt;avl)
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.