Podľa SaS symboly komunizmu do Košíc nepatria
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
„Symboly komunizmu nemajú miesto vo verejnom priestore demokratického štátu. Ich prítomnosť na pamätníku v Košiciach odporuje hodnotám slobody a demokracie, ktoré naša spoločnosť vyznáva. Podporujeme občiansku iniciatívu na ich odstránenie a vyzývame príslušné orgány na rýchle konanie,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
SaS zdôraznila aj to, že komunistický režim predstavoval obdobie pošliapavania základných ľudských práv a slobôd. Oslavovanie symbolov režimu, ktorý prenasledoval, väznil a ničil životy tisícom ľudí, je podľa SaS nemorálne. „Je nevyhnutné vážiť si históriu, no zároveň odmietať akúkoľvek propagáciu totalitných ideológií,“ dodal krajský predseda SaS pre Košický kraj Peter Čech.
„Ctíme si obete vojakov Červenej armády, ktoré prispeli k oslobodeniu našej krajiny a nášho mesta počas druhej svetovej vojny. Musíme však zdôrazniť, že následná sovietska nadvláda znamenala potláčanie slobody a nezávislosti obyvateľov Slovenska a Košíc. Symboly komunizmu na pamätníku nevhodne oslavujú komunistickú ideológiu,“ doplnil Čech.
SaS rovnako upozornila, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký a protiprávny. Prítomnosť jeho symbolov na národnej kultúrnej pamiatke preto môže byť podľa SaS vnímaná ako ich propagácia a ako schvaľovanie režimu, ktorý väznil a prenasledoval tisíce Slovákov.
„Je dôležité nezabudnúť a ctiť si históriu, najmä z pohľadu boja za slobodu. Tento boj bol úspešne vybojovaný do konca Druhej svetovej vojny aj vďaka všetkým národom, ktorí prinášali obete v boji s fašizmom, či to boli Ukrajinci, Rusi, Američania alebo slovenskí partizáni. Miesto očakávanej slobody po vojne však prišla totalita, ktorá tu bola prítomná takmer polstoročie. Práve tieto symboly sú spájané nielen s oslobodením mesta Košice, ale aj s totalitným režimom a preto vytvárajú napätie v spoločnosti. Najrozumnejším riešením, je preto ich presun na iné vhodné miesto,“ uzavrel mestský poslanec a starosta mestskej časti Košice-Západ Marcel Vrchota.
(TS SaS, FG, MŠ)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.