Poslanci troch zastupiteľstiev rozhodnú o treste pre Petrovčika. Komisie na ochranu verejného záujmu starosta nepresvedčil
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach dnes rozhodne, či začne voči svojmu poslancovi Igorovi Petrovčikovi (SPOLU) konanie vo veci ochrany verejného záujmu, v ktorom ho môže potrestať pokutou.
Urobí tak na základe návrhu poslanca a predsedu komisie na ochranu verejného záujmu Jaroslava Hlinku (nezávislý). Komisia schválila tento postup po článkoch denníka KOŠICE:DNES o neskončenom konkurze na majetok Petrovčika.
Súd ho na neho ako fyzickú osobu – podnikateľa vyhlásil ešte v roku 2007. Pohľadávky si do konkurzu podľa údajov zverejnených v Obchodnom vestníku prihlásilo najmenej osem veriteľov.
Petrovčik však v oznámení o majetkových pomeroch, ktoré sú povinní každoročne podávať ako verejní funkcionári aj poslanci mesta, uviedol, že nemá žiadne záväzky. Rovnako vyplnil aj majetkové priznania, ktoré podával ako starosta košickej mestskej časti Staré Mesto aj ako poslanec Košického samosprávneho kraja.
[ad][/ad]Sankcia sú tri platy
Uvedenie nepravdivých alebo neúplných údajov v oznámení verejného funkcionára je porušením ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, za ktoré je pokuta vo výške troch jeho mesačných platov.
Hlinka je aj poslancom košickej župy a zároveň predsedom jej komisie na ochranu verejného záujmu. Denníku KOŠICE:DNES povedal, že na základe uznesenia tejto komisie rovnaký podnet na začatie konania voči Petrovčikovi podá aj zastupiteľstvu župy.
Jeho najbližšie rokovanie je v októbri.
Obidve komisie požiadali Petrovčika, ktorý má ekonomické vysokoškolské vzdelanie, o vysvetlenie, prečo v majetkovom oznámení nepriznal svoje dlhy.
Petrovčik: Nevedel som
„Menovaný uviedol, že si nebol vedomý, že aj záväzky tohto typu z podnikania bol povinný v príslušných oznámeniach uviesť. Komisie nepovažovali podané vysvetlenie za dostatočné, preto sa uzniesli dať podnet na začatie konania,“ povedal Hlinka.
Včera zasadala aj komisia na ochranu verejného záujmu pri miestnom zastupiteľstve Starého Mesta. Dospela k rovnakému záveru ako obdobné orgány mesta a župy. Zastupiteľstvo tejto mestskej časti bude o návrhu na začatie konania hlasovať budúci týždeň.
„Ospravedlnil sa, že záväzky neuviedol s tým, že si myslel, že keď sú súčasťou konkurzu, tak ich nemusí uvádzať. Neznalosť zákona však neospravedlňuje a on nie je obyčajný občan, ale verejný funkcionár s istými povinnosťami,“ povedala predsedníčka komisie Starého Mesta Ľubica Blaškovičová (nezávislá).
Ak by všetky tri zastupiteľstvá rozhodli, že Petrovčik sa dostal do rozporu s ústavným zákonom a uložili by mu za to predpísanú pokutu, komunálny politik by tak prišiel celkovo o približne dvanásťtisíc eur.
Aj disciplinárne konanie
Petrovčik na otázky denníka KOŠICE:DNES k zasadnutiu komisií neodpovedal. Opakovane odmieta povedať aj výšku pohľadávok, ktoré si do konkurzu prihlásili jeho veritelia. V prvých rozhovoroch tvrdil, že jeho konkurz sa roky nehýbe pre nevysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo s prvou manželkou.
Starosta už čelil aj disciplinárnemu konaniu etickej komisie politickej strany SPOLU, ktorej je členom. Senát tejto komisie v auguste rozhodol, že porušil stanovy aj etický kódex strany, okrem iného tým, že svoje dlhy zamlčal pred komunálnymi voľbami voličom a v kampani sa vykresľoval ako úspešný podnikateľ.
Stranícka etická komisia tiež konštatovala, že Petrovčik nepravdivými údajmi v majetkových priznaniach konal protizákonne. Po jej verdikte sa vzdal funkcie člena predsedníctva SPOLU.
Majetok starostu nemá správcu
Konkurz I. Petrovčika mala od roku 2008 na starosti správkyňa Alexandra Chapčáková.
Za viac ako desať rokov do konkurznej podstaty, zo speňaženia ktorej sa majú vyplatiť veritelia, v rozpore so zákonom nezahrnula príjmy úpadcu z jeho verejných funkcií ani iný jeho majetok.
Keď k tomu denník KOŠICE:DNES poslal konkurznému súdu otázky, sudkyňa Okresného súdu Košice I Slávka Garančovská začiatkom augusta Chapčákovú odvolala. Zároveň zvolala schôdzu veriteľov, na ktorej mali schváliť návrh na nového správcu.
Na schôdzu však prišiel len jeden veriteľ, ktorý nemal dosť hlasov na výmenu správcu. Súd preto ustanovil správcu bez návrhu schôdze veriteľov.
Náhodným výberom určil do tejto funkcie správkyňu Vieru Dobrovolskú z Michaloviec. Správcovskú činnosť, teda najmä zisťovať príjmy a majetok Petrovčika, však ešte nezačala.
Denníku KOŠICE:DNES Dobrovolská povedala, že je na dôchodku a chce preto už len dokončiť jeden starý konkurz. Požiadala súd, aby jej menovanie za správcu zrušil. „Bolo by nefér to zobrať, a potom nechať na ďalšieho správcu,“ uviedla.
Čítajte aj:
- Dlhy Petrovčik zatajil aj v majetkových priznaniach. Riešiť to budú komisie troch zastupiteľstiev
- Správkyňu starostovho konkurzu pokutovali za porušenie povinností. Petrovčik tvrdí, že o tom nevedel
- Petrovčik ponúkol strane, že odíde z jej vedenia. Do konkurzu nešli zrejme aj iné jeho príjmy
- Petrovčík: Zákaz nočného predaja v diskontoch nič nerieši
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.