30.08.19

Dlhy Petrovčik zatajil aj v majetkových priznaniach. Riešiť to budú komisie troch zastupiteľstiev

foto: Veronika Janušková

Prípadom dlhoročného konkurzu Igora Petrovčika (SPOLU) sa budú zaoberať komisie na ochranu verejného záujmu v troch samosprávach. 

Zriadené sú pri zastupiteľstve košickej mestskej časti Staré Mesto, ktorej je Petrovčik starostom, aj pri zastupiteľstvách mesta Košice a Košického samosprávneho kraja (KSK), v ktorých je Petrovčík poslancom.

Komisie budú zasadať po viacerých článkoch v denníku KOŠICE:DNES, ktoré informovali, že súd v roku 2007 na Petrovčika ako fyzickú osobu – podnikateľa vyhlásil konkurz, ktorý dodnes nebol ukončený. Napriek tomu, že si do konkurzu viacerí veritelia voči nemu ako dlžníkovi prihlásili pohľadávky, starosta a dvojnásobný poslanec v majetkových priznaniach, ktoré musí zo zákona podávať ako verejných funkcionár, uviedol, že nemá záväzky.

Predsedom komisie na ochranu verejného záujmu pri mestskom aj župnom zastupiteľstve je ich poslanec Jaroslav Hlinka (nezávislý), ktorý je tiež starostom mestskej časti Juh. Hlinka povedal, že o konkurze na majetok Petrovčika sa dozvedel až v posledných dňoch z denníka KOŠICE:DNES.

J. Hlinka šéfuje dvom komisiám. Povedal, že informáciu o záväzkoch I. Petrovčika si vyžiadajú od súdu. Foto: Veronika Janušková
J. Hlinka šéfuje dvom komisiám. Povedal, že informáciu o záväzkoch I. Petrovčika si vyžiadajú od súdu. Foto: Veronika Janušková

Oznámenia nikto nekontroluje 

„Dovtedy som nemal žiadne informácie o jeho finančných záväzkoch. Komisia nekontroluje všetky podané oznámenia, pretože vychádza z predpokladu, že funkcionári uvedú pravdivé informácie,“ povedal.

Hlinka hovorí, že najprv začne konať komisia na župe, ktorej členmi sú desiati poslanci. V prvom kroku rozhodne o tom, že požiada Petrovčika o podanie vysvetlenia. Podľa zákona je tak oprávnená urobiť, keď má pochybnosti o úplnosti alebo pravdivosti jeho oznámenia.

Ak vysvetlenia komisia nebude považovať za dostatočné, rozhodne o tom, či podá podnet zastupiteľstvu KSK na začatie konania o ochrane verejného záujmu. „Obdobný postup pripúšťam aj ako predseda komisie na ochranu verejného záujmu mestského zastupiteľstva,“ dodal Hlinka.

Šéfkou tejto komisie v mestskej časti Staré Mesto je poslankyňa Ľubica Blaškovičová (nezávislá). Hovorí, že aj oni sa budú Petrovčikovými majetkovými priznaniami zaoberať, postup chce konzultovať s Hlinkom.

Ľ. Blaškovičová má tiež pochybnosti o pravdivosti starostovho oznámenia o majetkových pomeroch
Ľ. Blaškovičová má tiež pochybnosti o pravdivosti starostovho oznámenia o majetkových pomeroch. Foto: Veronika Janušková

Pokuta alebo zastavenie konania 

„Hneď ako skončí prázdninové obdobie, oslovím ďalších dvoch členov komisie a zvoláme zasadnutie. Oslovíme aj starostu, aby sme mali informácie od neho, a potom spracujeme materiál pre zastupiteľstvo,“ povedala.

Ak dostanú návrhy od komisií, všetky tri zastupiteľstvá budú rozhodovať o tom, či Petrovčik uviedol v oznámeniach neúplné alebo nepravdivé údaje, a teda či konal v rozpore s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu.

Ak by sa to preukázalo, poslanci budú tiež hlasovať o uložení pokuty Petrovčikovi. Rozhodnutia musia byť prijaté nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov, inak sa konanie zastaví.

Pred podaním návrhu v zastupiteľstve budú komisie zisťovať, či všetky Petrovčikove záväzky, nielen tie, čo má v konkurze, presahujú 35-násobok minimálnej mzdy, čo je limit, nad ktorý ich musia uvádzať v oznámení. V súčasnosti je to suma 18 200 eur. 

I. Petrovčik na otázky denníka KOŠICE:DNES už neodpovedá. Komisiám svoj konkurz bude musieť vysvetľovať. Foto: Veronika Janušková
I. Petrovčik na otázky denníka KOŠICE:DNES už neodpovedá. Komisiám svoj konkurz bude musieť vysvetľovať. Foto: Veronika Janušková

Desať oznámení 

Petrovčik nechce povedať, aké má dlhy. Informáciu o tom neposkytol ani konkurzný súd a ani správkyňa konkurzu Alexandra Chapčáková. Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES môžu pohľadávky Petrovčikových veriteľov presahovať celkovú sumu 200-tisíc eur. 

Podľa zákona je sankciou za nepravdivé oznámenie o majetkových pomeroch verejného funkcionára pokuta vo výške troch jeho mesačných platov. Rozhodnutie o opakovanom previnení by znamenalo stratu funkcie.

Petrovčik bol v rokoch 2014 až 2018 poslancom Starého Mesta za stranu Sieť. Ani v priznaniach k tejto funkcii nenapísal, že má dlhy. Počas výkonu všetkých štyroch verejných funkcií tak záväzky neuviedol v celkovo desiatich oznámeniach. 

V pondelok o tom po zasadnutí župného zastupiteľstva nechcel hovoriť. Vravel, že sa poradí s právnikom. Pred komisiami sa zrejme bude brániť tým, že nevedel, že má v oznámeniach uvádzať pohľadávky voči jeho osobe, ktoré sú prihlásené do konkurzu,  keďže ich evidenciu má na starosti správkyňakonkurznej podstaty.  

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Nový správca 

Konkurz starostu dostane nový správca, keďže Chapčákovú súd po otázkach denníka KOŠICE:DNES v auguste odvolal pre neplnenie povinností. Od roku 2008 totiž do konkurznej podstaty, z ktorej sa majú uspokojovať veritelia, v rozpore so zákonom nezapísala žiadne príjmy dlžníka. Len za všetky tri súčasné verejné funkcie poberá Petrovčik celkovo asi štyritisíc eur.

Petrovčik sa v kampani pred komunálnymi voľbami vykresľoval ako úspešný podnikateľ a o jeho dlhoch nevedelo ani vedenie strany SPOLU, v ktorej má funkciu člena predsedníctva a košického krajského koordinátora. Rieši ho preto etická komisia strany.    

reklamná správa


Slovnaft: Meno starostu bolo pochybenie 


I. Petrovčik o svojom konkurze hovoril s denníkom KOŠICE:DNES len raz, ešte začiatkom augusta. Odvtedy na otázky neodpovedá.

Ohradil sa však voči informácii, ktorú denník KOŠICE:DNES spomenul v druhom článku o jeho konkurze. Uvádzalo sa v nej, že cez svoju živnosť, ktorú si po nástupe do funkcie starostu nemusel zrušiť, stále prevádzkuje čerpaciu stanicu Slovnaft na Hutníckej ulici.

Článok vychádzal z toho, že pri vstupe do prevádzky sa uvádzalo jeho meno ako zodpovednej osoby. Redakcii sa tiež ozval Košičan, ktorý opísal, že mu nedávno obsluha čerpacej stanice prikázala preparkovať auto s tým, že príde jej majiteľ, a to je jeho parkovacie miesto.

„Prišiel Petrovčik na modrom aute. Pozdravil sa s obsluhou a s technikom začali riešiť pokazený automat na kávu,“ povedal.

Po uverejnení článku Petrovčikovo meno z dverí odstránili. „Išlo o pochybenie, respektíve zabudnutie výmeny tejto informácie v danej prevádzke. Zodpovedný človek bol upovedomený o chybe a poučený,“ povedal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Čerpaciu stanicu neprevádzkuje I. Petrovčik, ale firma, v ktorej bol konateľom. Foto: Iveta Vaculová
Čerpaciu stanicu neprevádzkuje I. Petrovčik, ale firma, v ktorej bol konateľom. Foto: Iveta Vaculová

Majiteľkou firmy manželka

Vysvetlil, že čerpačku na Hutníckej prevádzkuje spoločnosť KORA TRADE. Jej konateľom bol takmer dvanásť rokov, až do januára tohto roka, Petrovčik. V roku 2007 ju založila ako jediný spoločník jeho druhá manželka. Petrovčik sa v ten istý rok dostal do konkurzu, ktorému by podliehal aj jeho prípadný obchodný podiel vo firme.

Dovtedy prevádzkoval v Košiciach tri čerpacie stanice Slovnaft ako živnostník. Konateľom aj jediným spoločníkom KORA TRADE je dnes Slavomír Jenčo z Prešova.

Okrem Hutníckej má v nájme aj stanicu Slovnaft na Triede SNP.

Petrovčik odmieta, že by sa aj po nástupe do funkcie starostu podieľal na tomto podnikaní. „Uviedol ste klamlivú informáciu, čím ste ma ma vykreslil ako osobu, ktorá aj napriek mandátu starostu podniká s prípadným ďalším príjmom,“ odpísal. 

Čítajte aj:

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím