Pripomíname si 79. výročie Slovenského národného povstania
Slovenské národné povstanie (SNP) musí ostať v našej historickej pamäti, napriek tomu, že bezprostredne si ju pamätajú len tí najstarší. Vo svojom príhovore pri príležitosti 79. výročia povstania to v Banskej Bystrici uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá si tento významný deň pripomenula aj spolu s predstaviteľmi rezortu obrany.
„To je dôvod, prečo sa každoročne tu, v Banskej Bystrici, skláňame pred hrdinstvom vás, účastníkov Povstania, i pred pamiatkou vašich spolubojovníkov, ktorí za našu slobodu priniesli tú najvyššiu obeť,” povedala, a doplnila, že si pripomíname i odvahu tých, ktorí im pomáhali. „Vám všetkým patrí naša vďaka a úcta,” uviedla hlava štátu.
„Slovenské národné povstanie je pre všetkých Slovákov symbolom boja za slobodu a ľudské práva. Účastníci Povstania sa spoločne, otvorene a odhodlane vzopreli nacizmu, čím potvrdili záujem vziať osud národa do jeho vlastných rúk. Okrem toho však vyjadrili aj jasný záujem o štát zriadený na ochranu základných hodnôt slobody, demokracie a ochrany ľudských práv. Počas tvrdých a neľútostných bojov – v zákopoch, v horách, na šírych poliach – tam boli položené základy našej modernej štátnosti, národného povedomia, vlasteneckého cítenia ale aj vojenskej tradície, na ktoré sme právom hrdí,“ uviedol minister obrany SR, Martin Sklenár.
Podľa prezidentky je dnešným generáciám zrejme vzdialená predstava, že účastníci povstania znášali útrapy vojny a bojovali o svoje životy. „Mnohí sa do Povstania zapojili ešte ako mladí ľudia, ktorých životy sa dovtedy uberali celkom iným smerom. Neboli to profesionálni vojaci navyknutí na zvládnutie extrémne náročných situácií. Boli to mladí muži, ale i ženy, ktorí študovali alebo sa vyučili remeslu a mali svoje plány. Nie každý však mal šťastie a životy niektorých sa už nikdy nestihli naplniť,” povedala Čaputová a dodala, že nesmieme zabudnúť na obeť pre slobodu a demokraciu tých, ktorí v povstaní padli.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na rodičovský príspevok bude mať nárok väčší okruh rodičov
„Išlo o jedno z najväčších ozbrojených vystúpení proti fašizmu na našom kontinente. Zároveň však bolo SNP spontánnou vzburou obyvateľov Slovenska proti diktatúre, proti neľudskosti režimu reprezentovaného nielen nacistickým Nemeckom, ale aj domácimi kolaborantmi,” pripomenula prezidentka a zdôraznila, že najmä vďaka Povstaniu sa Slovensko po druhej svetovej vojne dostalo na stranu víťazných mocností.
„Povstanie svojím zápasom prispelo k porážke nacizmu nielen na slovenskom území, ale aj v globálnom meradle. Boj za demokratický charakter našej krajiny však nebol zavŕšený. Krátko po konci 2. svetovej vojny vystriedala fašistickú totalitu nová, komunistická – a to na dlhé štyri desaťročia. V konečnom dôsledku sa tak sen o slobode z roku 1944 naplnil reálne až v Novembri ´89,” hovorí hlava štátu a podotýka, že ani v súčasnosti nemožno s definitívnou platnosťou povedať, že slobodu a demokraciu už nič neohrozuje.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovensko odovzdalo Ukrajine ďalšie dve húfnice
„Ponaučením zo SNP je aj fakt, že v tomto zásadnom a principiálnom zápase museli spájať svoje sily aj ľudia s odlišnými politickými názormi. Zapojili sa doň konzervatívni Čechoslováci i slovenskí nacionalisti, prívrženci parlamentnej demokracie, sovietskej moci, obdivovatelia Západu aj Východu, katolíci, evanjelici, Rómovia aj Židia. V rozhodujúcej historickej chvíli sa všetci dokázali povzniesť nad to, čo ich rozdeľovalo,” pripomína prezidentka.
Galéria
Zdroj: SITA (kl)/Ministerstvo obrany SR
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.