Samoobslužný systém vo vlakoch bude od júla na štyroch regionálnych tratiach na východe

Na štyroch železničných regionálnych tratiach na východe Slovenska budú cestujúci od 1. júla využívať samoobslužný výpravný systém (SVS). Ide o linky Humenné – Medzilaborce mesto, Prešov – Bardejov, Humenné – Stakčín a Košice – Moldava nad Bodvou mesto. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) o tejto zmene v regionálnej doprave informovala v stredu v súvislosti s pravidelnou druhou aktualizáciou cestovného poriadku, ktorá začne platiť od 12. júna.
„Samoobslužný výpravný systém sa zavádza na tratiach, na ktorých je vo väčšine vlakov nízka frekvencia cestujúcich, resp. vysoké percento cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu,“ zdôvodnil riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Cestujúci okrem nákupu cestovných dokladov v miestach, kde je „okienko“, majú k dispozícii SMS lístky, e-shop dopravcu i mobilnú aplikáciu Ideme vlakom.
V krajnom prípade si lístok môžu zakúpiť aj priamo u rušňovodiča pred nástupom do vlaku na zastávke (cez okienko vlaku), obdobne ako to je nastavené pri medzimestských autobusoch, kde je z personálu prítomný tiež iba šofér. Všetci rušňovodiči na tratiach s SVS podľa ZSSK prešli potrebným školením a sú na predaj lístkov vybavení, železničiari odporúčajú mať primeranú hotovosť.
„Slovenským špecifickým dôvodom pre zavádzanie SVS systému na menej frekventovaných tratiach je vysoký podiel cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu. Tým postačuje na tratiach s SVS iba preukaz na bezplatnú prepravu, nemusia si kupovať lístok, ani sa nikde registrovať, a teda tu nie je potrebné kontrolovať cestovné doklady značnej časti cestujúcich na regionálnych tratiach,“ podotkol Kováč. Ako dodal, samoobslužný výpravný systém sa bežne využíva v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Česku, Maďarsku, Švajčiarsku i Nemecku. V rámci prevádzky vlakov ZSSK je tento systém už zavedený na Tatranskej elektrickej železnici a zubačke.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.

Jeseň života môže byť občas osamelým obdobím. Pre našich seniorov je dôležité, aby toto obdobie prežili šťastne a v spoločnosti iných ľudí. Do redakcie nám napísal čitateľ, ktorý sa pýtal, kde by sa jeho postarší sused mohol zoznámiť s rovesníkmi práve preto, aby nebol sám. V tomto článku sme pre vás pripravili informácie o možnostiach pre seniorov dostupných v Košiciach.