Slovensko a Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine (FOTO)
Slovensko aj Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine. Obe krajiny tiež podporujú Ukrajinu na jej ceste za statusom kandidátskej krajiny Európskej únie. Informovala o tom prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti jej oficiálnej návštevy Talianska.
„Taliani dnes Slovensko vnímajú ako krajinu, ktorá pomáha. Solidaritu našej spoločnosti a občianskeho sektora s tými, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, oceňujú o to viac, že sami sa s náporom utečencov už dlhodobo vyrovnávajú,” uviedla prezidentka.
Čaputová v stredu 20. apríla rokovala s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom o slovensko-talianskych vzťahoch, aktuálnom vývoji na Ukrajine, dopadoch vojny na Slovensko a Taliansko, ako aj o potrebe ďalej chrániť hodnoty demokracie a právneho štátu v rámci Európskej únie. Predstavitelia si tiež vymenili skúsenosti z boja proti korupcii. Kým Taliansko má efektívnu kontrolu využívania eurofondov, pre nich je zaujímavý slovenský register konečných užívateľov výhod a register partnerov verejného sektora, ktoré pomohli obmedziť priestor na pranie špinavých peňazí. Dnes takáto register mohol pomôcť efektívnemu vymáhaniu sankcií, ktoré sú uvalené na Rusko a jeho oligarchov.
>>>VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE V GALÉRII<<<
Obe krajiny stoja pred výzvou diverzifikovať dodávky plynu a energií, čo je príležitosť znížiť celkovú závislosť na fosílnych palivách a prejsť na nízko-emisné zdroje energie. Prezidentka preto na cestu pozvala aj slovenských podnikateľov a odborníkov, ktorí budú so svojimi talianskymi partnermi rokovať o prehĺbení spolupráce v oblasti zelenej tranzície. „Taliansko je siedmym najvýznamnejším exportným trhom pre Slovensko a zároveň je šiestym najväčším importným partnerom,” podotkla Čaputová.
Prezidentka počas návštevy v Ríme položila s najvyššími vojenskými poctami veniec k Hrobu neznámeho vojaka na Oltár vlasti. Rímsky pamätník zjednotenia Talianska je úzko spätý aj so slovenskou históriou. V roku 1918 na tomto mieste zložili prísahu legionári Československej národnej rade a generál Milan Rastislav Štefánik tu prevzal vojenskú zástavu československej légie z rúk vtedajšieho talianskeho premiéra Vittoria Emanuela Orlanda. Tieto akty znamenali uznanie vtedy ešte len vznikajúceho Československa a potvrdili dôležitú úlohu Talianska v našej histórii.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Galéria
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.