Slovensko a Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine (FOTO)
Slovensko aj Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine. Obe krajiny tiež podporujú Ukrajinu na jej ceste za statusom kandidátskej krajiny Európskej únie. Informovala o tom prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti jej oficiálnej návštevy Talianska.
„Taliani dnes Slovensko vnímajú ako krajinu, ktorá pomáha. Solidaritu našej spoločnosti a občianskeho sektora s tými, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, oceňujú o to viac, že sami sa s náporom utečencov už dlhodobo vyrovnávajú,” uviedla prezidentka.
Čaputová v stredu 20. apríla rokovala s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom o slovensko-talianskych vzťahoch, aktuálnom vývoji na Ukrajine, dopadoch vojny na Slovensko a Taliansko, ako aj o potrebe ďalej chrániť hodnoty demokracie a právneho štátu v rámci Európskej únie. Predstavitelia si tiež vymenili skúsenosti z boja proti korupcii. Kým Taliansko má efektívnu kontrolu využívania eurofondov, pre nich je zaujímavý slovenský register konečných užívateľov výhod a register partnerov verejného sektora, ktoré pomohli obmedziť priestor na pranie špinavých peňazí. Dnes takáto register mohol pomôcť efektívnemu vymáhaniu sankcií, ktoré sú uvalené na Rusko a jeho oligarchov.
>>>VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE V GALÉRII<<<
Obe krajiny stoja pred výzvou diverzifikovať dodávky plynu a energií, čo je príležitosť znížiť celkovú závislosť na fosílnych palivách a prejsť na nízko-emisné zdroje energie. Prezidentka preto na cestu pozvala aj slovenských podnikateľov a odborníkov, ktorí budú so svojimi talianskymi partnermi rokovať o prehĺbení spolupráce v oblasti zelenej tranzície. „Taliansko je siedmym najvýznamnejším exportným trhom pre Slovensko a zároveň je šiestym najväčším importným partnerom,” podotkla Čaputová.
Prezidentka počas návštevy v Ríme položila s najvyššími vojenskými poctami veniec k Hrobu neznámeho vojaka na Oltár vlasti. Rímsky pamätník zjednotenia Talianska je úzko spätý aj so slovenskou históriou. V roku 1918 na tomto mieste zložili prísahu legionári Československej národnej rade a generál Milan Rastislav Štefánik tu prevzal vojenskú zástavu československej légie z rúk vtedajšieho talianskeho premiéra Vittoria Emanuela Orlanda. Tieto akty znamenali uznanie vtedy ešte len vznikajúceho Československa a potvrdili dôležitú úlohu Talianska v našej histórii.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Galéria
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.