Slovensko čaká povinnosť úpravy odpadov pred ich zneškodnením na skládkach
Slovensko od 1.januára 2023 čaká nová legislatívna povinnosť – tzv. úprava odpadov pred ich zneškodnením na skládkach. Týka sa predovšetkým zmesových komunálnych odpadov od obyvateľov (odpad v čiernych nádobách). Znamená to, že žiadny zmesový komunálny odpad, ktorý nie je upravený, nemôže byť zneškodnený na skládkach.
Daná povinnosť je tak splniteľná len výstavbou technologických zariadení, ktoré daný odpad dokážu stabilizovať. Problém je však v tom, že vyše 85 percent Slovenska takéto technológie nemá, a to aj napriek tomu, že väčšina spoločností už podali projekty na výstavbu takýchto technologických zariadení.
„Najväčší problém je v tom, že za dva roky nie je štátna správa schopná dané projekty posúdiť a vydať stavebné povolenie. Bežný proces EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) a stavebné konanie na Slovensku trvá 4 až 5 rokov, a to vzhľadom na personálne poddimenzovanie štátnej správy a obštrukcie „pseudoaktivistov“, ktorí zneužívajú medzery v procese EIA a naťahujú konanie na niekoľko rokov,” uvádza Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únia miest Slovenska (ÚMS), Zväz odpadového priemyslu (ZOP), Združenie organizácií verejných prác (ZOVP) a Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).
Uvedené inštitúcie, zastupujúce takmer 100 percent trhu v oblasti miest/obcí a zberových spoločností, už niekoľkokrát avizovali Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP SR), že dva roky na implementáciu danej povinnosti je málo a žiadajú o jej presunutie o dva roky – t.j. súčinnosťou od 1. januára 2025, kedy je predpoklad, že väčšina predložených projektov bude mať stavebné povolenia a technologické zariadenia budú vybudované.
Spomenuté inštitúcie upozorňujú na to, že sa Slovensko dostáva do stavu, kedy od 1. januára budúceho roka nebude môcť zneškodniť odpad od obyvateľov. Znamená to, že odpad od obyvateľov sa prestane zbierať, zneškodňovať a zo Slovenska sa stane jedna veľká čierna skládka odpadov s obrovskými ekonomickými, zdravotnými a finančnými rizikami.
V prípade, ak MŽP SR nevyhovie požiadavke vyššie uvedených združení, je možné, že budú zvažovať vyhlásenie štrajkovej pohotovosti, prípadne ostrého štrajku.
Zdroj: SITA/ ta, mt, kv
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.