Do Mlynského potoka vteká voda znečistená ropnými látkami (FOTO)
Ešte pred dvoma týždňami (6. januára 2021) upozornilo občianske združenie Mlynský náhon na znečistenie Mlynského potoka na ulici Pri bitúnku. Podľa informácií združenia sa stále nepodarilo nájsť zdroj znečistenia. Východoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá je správcom zasiahnutej časti, pracuje na identifikácii zdroja znečistenia.
Podľa informácií združenia do potoka vtekajú ropné látky, v dôsledku čoho sa na povrchu vody tvoria mastné, farebné škvrny a okolie vodného toku zapácha po nafte. Situáciu pomáhali vyriešiť aj hasiči z Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Nežiaduci materiál sa zachytával a odstraňoval pomocou látky zvanej Vapex, ktorá dokáže absorbovať ropné látky. „O ekologickej havárii bol informovaný inšpektorát životného prostredia Košice, Okresný úrad Košice, Kriminálna polícia, a Odbor environmentálnej kriminality,“ píše OZ v statuse na sociálnej sieti.
>>> Viac foto nájdete v GALÉRII. <<<
Po oboznámení kompetentných úradov sa uskutočnilo stretnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, hasičského zboru, a občianskeho združenia Mlynský náhon. Cieľom bolo identifikovať zdroj znečistenia, v opačnom prípade sa zvažovala inšpekcia kanála, odkiaľ znečistená voda vytekala.
Hoci ropných látok vo vodnom toku postupne ubúda, ani dva týždne po odhalení environmentálnej havárie sa nepodarilo identifikovať príčinu výskytu ropných látok. Východoslovenská vodárenská spoločnosť medzičasom vykonala kontrolu kanála, cez ktorý voda odteká do Mlynského potoka. Odobraté vzorky vody z kanála však neodhalili kontamináciu ropnými látkami. „V ďalšom kroku bude potrebné vykonať inšpekciu vodou zatopeného úseku, čo bude technicky podstatne náročnejšie,“ vysvetľuje OZ v novom statuse. Podľa združenia ide skôr o znečistenie olejnatou ropnou látkou ako pohonnými hmotami.
Zdroj: (Mlynský záhon, o.z., ML)
Galéria
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.