Správa mestskej zelene osadila v košických parkoch sedem vtáčích kŕmidiel (FOTO)
Správa mestskej zelene v spolupráci s podnikom Mestské lesy Košice v uplynulých dňoch osadili sedem nových vtáčích kŕmidiel v rámci mesta. Pripomínajú tiež zásady, ktorými sa treba riadiť pri prikrmovaní vtáctva.
Správa mestskej zelene (SMZ) oceňuje iniciatívu občanov mesta pri výrobe vlastnoručne vyrobených vtáčích kŕmidiel, ktoré sa objavujú na stromoch naprieč celým mestom. Napriek dobrým úmyslom Košičanov však niektoré búdky nie sú ideálne. Často sa jedná o plastové sáčky či prerezané plastové fľaše priviazané k stromu. „Niektoré sú praktické aj krásne a pravidelne dopĺňané, no iné ostávajú na stromoch nevyužité a vytvárajú zbytočný odpad. Problémové a nebezpečné sú hlavne sieťky po lojových guľkách, ktoré sa snažíme zbierať, aby sa do nich vtáky nezamotali,“ upozorňuje SMZ v príspevku na sociálnej sieti.
SMZ preto osadilo nové kŕmidlá na verejne dostupných miestach v košických parkoch. Tri búdky vyvesili v Mestskom parku, dve na Aničke a Psotkov park a Zuzkin park majú po jednej búdke. Správa povzbudzuje občanov pri používaní a dopĺňaní kŕmidiel, no zároveň pripomína zopár zásad. Do kŕmidiel nepatrí pečivo ani spracované jedlo. Naopak sa potešia olejnatým semienkam ako slnečnica, repka, ľan či mak, no prikrmovať môžete aj s inými semienkami ako pšenicou, prosom, či ovsom.
>>> Viac foto nájdete v GALÉRII. <<<
Zdroj: (Správa mestskej zelene, ML)
Galéria
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informuje cestujúcich, že od soboty, 4. januára 2025, sa obnovuje premávka autobusovej linky číslo 29.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva intenzívne monitorujú a riešia epidemický výskyt vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v niektorých okresoch východného Slovenska. Opatrenia majú zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.
Dokonalá koordinácia posádok Záchrannej služby Košice (ZSKE) a špecialistov Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) môže v budúcnosti zachrániť ďalšie životy. Novú metodiku, ktorá pri zástave obehu predpokladá s urýchleným pripojením pacienta na mimotelový obeh – ECMO, si v praxi trénovali košickí záchranári a personál kardioústavu.