Tento rok si pripomíname 77 rokov od oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau
27. januára si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, 77 rokov od príchodu spojeneckých vojsk k bránam Osvienčimu. Na pamiatku miliónov obetí holokaustu bola založená aj celosvetová kampaň #WeRemember, ktorá upozorňuje aj na hrôzy holokaustu. Cieľom tejto kampane je pripomienka, aby sa nezabudlo na udalosti, ktoré sa v minulosti diali.
K oslobodeniu najväčšieho z nacistických vyhladzovacích táborov, koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, došlo 27. januára 1945. V tento deň ho oslobodila Červená armáda. Dátum oslobodenia Auschwitz-Birkenau sa zapísal do histórie dejín a stal sa pripomienkou následkov holokaustu.
Do celosvetovej kampane #WeRemember sa zapojili aj Košice a pripomenuli si tak pamiatku miliónov obetí holokaustu. Tento deň nie je len pripomienkou na obete tejto najzvrátenejšej myšlienky, ale aj poučenie do budúcnosti. “Učme sa z minulosti, aby sme ochránili budúcnosť,” stojí na oficiálnej stránke kampane #WeRemember.
Na hrôzy, ktoré sa diali počas holokaustu nezabúda ani Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá sa taktiež zapojila do iniciatívy #WeRemember2022. Do kampane sa zapája jednoduchým spôsobom: na papier sa napíše slovo #WeRemember, odfotí sa s týmto papierom a následne ho zverejní na sociálnych sieťach.
Zdroj: (Košice – mesto Košice, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ZL)
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.