Tento rok si pripomíname 77 rokov od oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau
27. januára si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, 77 rokov od príchodu spojeneckých vojsk k bránam Osvienčimu. Na pamiatku miliónov obetí holokaustu bola založená aj celosvetová kampaň #WeRemember, ktorá upozorňuje aj na hrôzy holokaustu. Cieľom tejto kampane je pripomienka, aby sa nezabudlo na udalosti, ktoré sa v minulosti diali.
K oslobodeniu najväčšieho z nacistických vyhladzovacích táborov, koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, došlo 27. januára 1945. V tento deň ho oslobodila Červená armáda. Dátum oslobodenia Auschwitz-Birkenau sa zapísal do histórie dejín a stal sa pripomienkou následkov holokaustu.
Do celosvetovej kampane #WeRemember sa zapojili aj Košice a pripomenuli si tak pamiatku miliónov obetí holokaustu. Tento deň nie je len pripomienkou na obete tejto najzvrátenejšej myšlienky, ale aj poučenie do budúcnosti. “Učme sa z minulosti, aby sme ochránili budúcnosť,” stojí na oficiálnej stránke kampane #WeRemember.
Na hrôzy, ktoré sa diali počas holokaustu nezabúda ani Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá sa taktiež zapojila do iniciatívy #WeRemember2022. Do kampane sa zapája jednoduchým spôsobom: na papier sa napíše slovo #WeRemember, odfotí sa s týmto papierom a následne ho zverejní na sociálnych sieťach.
Zdroj: (Košice – mesto Košice, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ZL)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.