Vlákno proti kliešťom budú testovať na klinikách UVLF v Košiciach
Polypropylénové vlákno s protikliešťovou funkciou bude po ponožkách testované aj na vodiacich postrojoch pre psy a mačky, a to na klinikách Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.
Vlákna na báze prírodných látok s repelentným účinkom boli v rámci 45. ročníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex odprezentované vo výstavnom stánku Slovenskej akadémie vied (SAV) a získali ocenenie Zlatý kosák. Tvorcom patentovanej technológie na ukotvenie prírodnej repelentnej látky odpudzujúcej kliešte do hmoty polypropylénového vlákna je Chemosvit Fibrochem vo Svite.
[ad][/ad]Prevratný projekt
Kombinácia a rôzna koncentrácia účinnej látky vo vlákne vo forme pančuchových úpletov bola testovaná v Parazitologickom ústave SAV a na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
„Ponožky z protikliešťového vlákna podstúpia ešte záťažové testy. Budú vystavené potu, slnku či vetru a opakovanému praniu a následne testované na troch druhoch najvýznamnejších európskych kliešťov. Vedci tak budú môcť lepšie určiť, akú koncentráciu účinnej látky vo vlákne použiť, aby si výrobky udržali čo najdlhší účinok,“ uviedol Branislav Peťko, vedúci projektu programu Agentúry na podporu výskumu a vývoja.
Zo spomínaného vlákna bola vyrobená aj ohlávka pre kone. Postroje pre psy, mačky, malé prežúvavce, ovce a najmä kozy testované na klinikách UVLF majú zabrániť infikovaniu vírusom kliešťovej encefalitídy, a tým napríklad aj prenosu vírusu do mlieka.
Podľa rektorky UVLF v Košiciach Jany Mojžišovej ide o prevratný projekt. „V našom Centre aplikovaného výskumu budeme testovať účinnosť protikliešťových vlákien u rôznych druhov zvierat. Ochranou zvierat proti kliešťom tak prispejeme aj k ochrane zdravia ľudí pred infekčnými chorobami prenášanými kliešťami. V súčasnosti presadzujeme myšlienku vzájomného prepojenia veterinárnej a humánnej medicíny – jeden svet, jedno zdravie, jedna medicína,“ povedala.
(TASR, PS)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V roku 2024 Letisko Košice oslávilo okrúhlych sto rokov od prvého komerčného letu do Košíc, ktorý presne 5. mája 1924 z Prahy vypravili vtedajšie Československé aerolínie. Práve v jubilejnom stom roku zaznamenalo Letisko Košice najlepšie výsledky vo svojej histórii. Jeho bránami prešlo spolu 739 010 cestujúcich. To je o 18 % viac ako v roku 2023 a až o 32 % viac ako v predpandemickom roku 2019.
Výstavba nových stožiarov vedenia veľmi vysokého napätia na Slaneckej ceste v Košiciach by nemala ovplyvniť plynulosť dopravy na tejto komunikácii. Pre agentúru SITA to uviedlo oddelenie strategického rozvoja Magistrátu mesta Košice. Pripustilo ale, že počas budúcoročnej jari môžu nakrátko nastať lokálne obmedzenia na niektorých úsekoch, a to pri navážaní stožiarov, prípadne pri zvesení a zavesení káblov.
Spoločnosť KOSIT od 7. januára spúšťa zber a ekologické spracovanie vianočných stromčekov z domácností v Košiciach. Obyvatelia môžu stromčeky ukladať pri kontajneroch, do špeciálnych drevených ohrádok alebo na vyhradené miesta podľa pokynov miestnych častí.