Vlákno proti kliešťom budú testovať na klinikách UVLF v Košiciach
Polypropylénové vlákno s protikliešťovou funkciou bude po ponožkách testované aj na vodiacich postrojoch pre psy a mačky, a to na klinikách Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.
Vlákna na báze prírodných látok s repelentným účinkom boli v rámci 45. ročníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex odprezentované vo výstavnom stánku Slovenskej akadémie vied (SAV) a získali ocenenie Zlatý kosák. Tvorcom patentovanej technológie na ukotvenie prírodnej repelentnej látky odpudzujúcej kliešte do hmoty polypropylénového vlákna je Chemosvit Fibrochem vo Svite.
[ad][/ad]Prevratný projekt
Kombinácia a rôzna koncentrácia účinnej látky vo vlákne vo forme pančuchových úpletov bola testovaná v Parazitologickom ústave SAV a na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
„Ponožky z protikliešťového vlákna podstúpia ešte záťažové testy. Budú vystavené potu, slnku či vetru a opakovanému praniu a následne testované na troch druhoch najvýznamnejších európskych kliešťov. Vedci tak budú môcť lepšie určiť, akú koncentráciu účinnej látky vo vlákne použiť, aby si výrobky udržali čo najdlhší účinok,“ uviedol Branislav Peťko, vedúci projektu programu Agentúry na podporu výskumu a vývoja.
Zo spomínaného vlákna bola vyrobená aj ohlávka pre kone. Postroje pre psy, mačky, malé prežúvavce, ovce a najmä kozy testované na klinikách UVLF majú zabrániť infikovaniu vírusom kliešťovej encefalitídy, a tým napríklad aj prenosu vírusu do mlieka.
Podľa rektorky UVLF v Košiciach Jany Mojžišovej ide o prevratný projekt. „V našom Centre aplikovaného výskumu budeme testovať účinnosť protikliešťových vlákien u rôznych druhov zvierat. Ochranou zvierat proti kliešťom tak prispejeme aj k ochrane zdravia ľudí pred infekčnými chorobami prenášanými kliešťami. V súčasnosti presadzujeme myšlienku vzájomného prepojenia veterinárnej a humánnej medicíny – jeden svet, jedno zdravie, jedna medicína,“ povedala.
(TASR, PS)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo obrany SR predložilo legislatívny návrh, ktorého cieľom je zvýšiť odolnosť Slovenskej republiky v oblasti obrany a bezpečnosti. Návrh zahŕňa vytvorenie Národných obranných síl (NOS), ktoré by nahradili súčasné aktívne zálohy Ozbrojených síl SR. Súčasťou návrhu je aj vznik Žandárskeho zboru, ktorý by asistoval polícii pri udržiavaní verejného poriadku.
Mesto Košice pozýva všetkých obyvateľov aj návštevníkov na silvestrovskú tanečnú a hudobnú párty, ktorá spojí rozlúčku s rokom 2024 a vítanie nového roka 2025.
Rezort zdravotníctva už rieši problém s e-receptami. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) tlačovej agentúre SITA potvrdilo, že už intenzívne rieši problematiku s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) a zástupcami jednotlivých zdravotných poisťovní. Ich cieľom je čo najskôr zmierniť dopad na verejnosť po zmene zákona ohľadom predpisu lieku na strane poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.