VVS reaguje na Revúcku výzvu, vodárne vyšli primátorom a starostom v ústrety
Od predstavenia iniciatívy s názvom Revúcka výzva ubehlo len niekoľko dní a Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) už patrične zareagovala na jej znenie. Samosprávy vo svojom najnovšom vyhlásení ubezpečila, že nepodnikne žiadne kroky, ktoré by ohrozili garanciu ochrany slovenskej vody a majetku VVS.
ŠTYRI ZÁSADY REVÚCKEJ VÝZVY
Nie je to tak dávno, čo primátori a starostovia z oblasti stredného a východného Slovenska uviedli iniciatívu pod názvom Revúcka výzva, ktorá obsahuje štyri základné zásady adresované vedeniu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a Národnej rade SR. Tieto zásady sú zamerané na udržanie kontroly nad vodnými zdrojmi v rámci verejného sektora bez možnosti ich privatizácie, zabezpečenie, že ceny za vodu nebudú ovplyvnené dlhopisovým programom, a záruku zachovania vysokého štandardu služieb pre občanov.
Iniciátorom výzvy je Július Buchta, primátor mesta Revúca. „Máme záujem o rozvoj našich samospráv, a preto vítame možnosť získania mimorozpočtových zdrojov z výnosov dlhopisov Voda spieva I. Citlivo však vnímame verejnú diskusiu o rôznych aspektoch spravovania vodných zdrojov. Revúckou výzvou zohľadňujeme výhrady verejnosti a s plnou vážnosťou na ne reagujeme,” uviedol počas spoločnej tlačovej konferencie s primátormi Michaloviec a Sabinova a tiež starostami obcí Gočovo, Sedlice a Vlachovo.
Predstavitelia spomínaných samospráv svojou výzvou reagujú na verejnú diskusiu a obavy týkajúce sa privatizácie vodných zdrojov a potenciálneho zvýšenia cien vody v dôsledku dlhopisového programu Voda spieva I. Ich postoj je jasný: ochrana vlastníctva a správy vodných zdrojov vo verejnom záujme je nevyhnutná. Táto myšlienka je podčiarknutá vyjadreniami Miroslava Dufinca, primátora Michaloviec. „Je našou zodpovednosťou chrániť vodu ako kultúrny a sociálny statok, ktorý by mal zostať v rukách štátu a jeho občanov,“ uviedol.
VÝZVA PRE VVS
Samosprávy zároveň oslovujú predstavenstvo VVS so žiadosťou o garancie, aby výnosy z dlhopisov Voda spieva I. nespôsobili zvýšenie cien vodného a stočného. „Je pre nás nevyhnutné zabezpečiť, aby výnosy z dlhopisov neznamenali zhoršenie kvality služieb pre našich občanov,“ zdôraznil ďalší zo zakladateľov výzvy Michal Repaský, primátor Sabinova.
Vyhlásenie zdôrazňuje potrebu legislatívnych úprav, ktoré by trvalo garantovali ochranu slovenskej vody pred privatizáciou a zneužitím. Zdôrazňuje sa tu aj dôležitosť zabezpečenia, aby výnosy z dlhopisov neviedli k zhoršeniu kvality služieb alebo zvýšeniu cien pre občanov. Členovia výzvy vyzvali VVS, aby prijala uznesenia garantujúce, že financovanie výplaty kupónov z dlhopisov nepovedie k nepriaznivým dôsledkom pre občanov a kvalitu poskytovaných služieb.
ŽIADNE PREPÚŠŤANIE ČI ROZPREDÁVANIE MAJETKU
„Výzvu starostov a primátorov vnímame ako reflexiu nálad a obáv občanov miest a obcí, ktoré sú našimi akcionármi, a akokoľvek ide o laické názory, považujeme za správne sa nimi zaoberať. Počas prípravy dlhopisového programu sme sa veľmi dôsledne zaoberali otázkou, či bude VVS schopná vyplácať kupón z dlhopisu Voda spieva I. vo výške 6 percent,” uviedol člen predstavenstva VVS a člen správnej rady Klubu akcionárov Daniel Kratky.
Vedenie vodární v týchto dňoch vyšlo v ústrety požiadavke primátorov a starostov miest a schválilo uznesenie Predstavenstva a Dozornej rady VVS, ktorého obsahom je záruka, že VVS nebude pre Dlhopisový program garantovaných výnosov rozpredávať lukratívny majetok či prepúšťať zamestnancov. „Žiadna z vypracovaných analýz ako zdroj krytia výplaty dlhopisových kupónov nepredpokladá realizáciu opatrení uvedených v Revúckej výzve, teda predaj časti lukratívneho majetku VVS, zníženie prevádzkových nákladov (napr. prepúšťaním zamestnancov), zníženie kapitálových výdavkov VVS smerujúcich do obnovy vodárenskej infraštruktúry či zvýšenie dlhovej služby spoločnosti prijatím nového úveru slúžiaceho na financovanie výplaty kupónov,” zdôraznil Kratky.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Chýba vám ODBORNOSŤ a OBJEKTÍVNOSŤ, odkazuje vedenie VVS po kritike od NKÚ
Akcionármi VVS je viac ako 700 miest a obcí. Na viaceré riziká pre rozvoj VVS i jej akcionárov v dlhopisovom programe vodární v januári upozornil Najvyšší kontrolný úrad SR. Vodárne následne deklarovali, že výplata výnosov z dlhopisov nebude mať za následok zvýšenie cien vodného a stočného. Odmietajú tiež obavy zo skrytej privatizácie.
Odporúčané články
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.