Z rybovodu sa stala stoka
Teplé dni lákajú ľudí aj k Hornádu a na Aničku. Pri hati to však teraz veľmi vábne nevyzerá. V rieke totiž pláva veľké množstvo odpadu, hlavne v miestach, ktoré sú určené pre pohyb rýb.
Tento košický priechod pre ryby, ktorý bol postavený ako súčasť hate, však v čase nižších hladín rieky neplní svoju úlohu.
[ad][/ad]„V rámci protipovodňovej ochrany mesta Košice je v súčasnej dobe v projektovej príprave rekonštrukcia tejto hate a jej rozšírenie o jedno pole, čím sa dosiahne zväčšenie priepustnosti hate. Súčasťou rekonštrukcie bude aj nový rybovod, navrhovaný odborníkmi v tejto oblasti tak, aby plnil svoj účel aj pri nižších hladinách,“ hovorí Marián Bocák, referent komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Odpad je podľa M. Bocáka dlhodobý problém hlavne v povodiach s vysokou hustotou obyvateľstva a súvisí s nízkou uvedomelosťou a ekologickým cítením obyvateľov. „Pri vyšších vodných stavoch na toku voda odnáša z brehov nečistoty dole prúdom, ktoré sa pri znížení prietoku zase na brehoch v dolných častiach toku usádzajú. V rámci svojich možností správca toku tento odpad odstraňuje a likviduje. V týchto dňoch je čistený aj spomínaný rybovod.“
[ad2][/ad2]Sú to objekty umiestnené na alebo vedľa ľuďmi vytvorenej bariéry – napríklad pri hati – tak, aby pomáhali prirodzenej migrácii rýb. Pojem rybie priechody zahŕňa všetky konštrukcie umožňujúce zdolať vodným živočíchom značný výškový rozdiel hladín, vytvorený takouto vodnou stavbou.
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.