Zabehnite maratón, pomôžte dobrej veci a otestujte svoju kondičku
Máj nepatrí len zaľúbencom. S prichádzajúcim teplom je na čase vybehnúť do ulíc a ak ste súťaživý typ alebo jednoducho radšej bežíte s davom, Košický región si pre vás pripravil hneď tri možnosti. Navyše pomôžete nielen svojej kondičke ale aj stromom.
15. máj (nedeľa) bude patriť nielen jednému, ale hneď dvom maratónom. Tradične sa uskutoční Medzinárodný maratón mieru. Ten začne pri Dolnej bráne, kde si budú môcť účastníci vybrať disciplínu podľa vlastných síl a uváženia. Pobeží sa minimaratón, polmaratón a štvrťmaratón. K dispozícii bude aj úschovňa, prezliekareň a lekárska pomoc. Pripravené sú aj občerstvovacie stanice, na ktorých bude bežcom poskytnutý pitný režim a tiež zabezpečené prenosné toalety.
V tento deň sa zároveň uskutoční akcia s názvom RUN4FOREST, ktorej cieľom je pomoc a podpora obnovy zelene v lesoch a parkoch. Tento maratón sa tiež pobeží na troch tratiach a navyše za každého bežca bude zasadený jeden strom. Maratón sa pobeží v Lesoparku Furča. Organizátormi sú Centrum voľného času Košice a Košický mládežnícky parlament. Akciu navyše podporuje aj mestská časť Košice-Dargovských hrdinov.
Koncom mája sa budú môcť do behu zapojiť aj deti. V Družstevnej pri Hornáde sa totiž uskutočnia bežecké preteky Trail run. V nedeľu (29. mája) si budú môcť bežci vybrať z viacerých kategórií a pobežia na dvoch tratiach – 15 kilometrovej a 8 kilometrovej. Zvlášť sa zaradia ženy, muži i deti. Všetci sa navyše budú môcť rozdeliť aj podľa veku. Odbehnúť si preteky tak budú môcť aj deti vo veku troch rokov.
Zdroj: (FB/Kosice Peace Marathon – Medzinárodný maratón mieru Košice, FB/Mestská časť Košice-Dargovských hrdinov, FB/OBEC SOKOĽ – oficiálna stránka, DK)
Odporúčané články
Prvý ročník medzinárodnej súťaže Beauty Talent Košice 2026 sa konal 16. apríla 2026 v Košiciach. Súťaž v účesovej a dekoratívnej tvorbe študentov stredných škôl organizovala Stredná odborná škola beauty služieb Košice spolu s Košickým samosprávnym krajom. Súťažili študenti odborov kaderník, barbier, kozmetik a vizážista.
Vedec Doc. RNDr. Michal Goga, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa vrátil z výskumnej expedície v Antarktíde, odkiaľ priniesol takmer 400 unikátnych vzoriek machov a lišajníkov. Následný laboratórny výskum prineseného biologického materiálu má pomôcť pri identifikácii látok využiteľných v medicíne, poľnohospodárstve či biotechnológiách.
Polícia pátra po jedenásťročnej Oľge G., ktorá má trvalé bydlisko v mestskej časti Košice II. Maloletá je úradne vedená ako nezvestná osoba od 9. apríla 2026.