
Zdravie

Ľudia, ktorí denne prejdú 7-tisíc krokov, majú výrazne nižšie riziko širokého spektra závažných zdravotných problémov. Vyplýva to z najväčšej doterajšej analýzy dôkazov, ktorú vo štvrtok zverejnil odborný časopis Lancet Public Health.

V ľudskom tele sa prirodzene nachádza viacero druhov baktérií, ktoré môžu v určitých podmienkach vyvolať závažné infekcie. Medzi bežné ochorenia patrí aj angína, ktorá síce častejšie postihuje deti, no nevyhýba sa ani dospelým. Odborníci upozorňujú, že nie každé ochorenie tohto typu má bakteriálny pôvod, čo by mala zohľadňovať aj samotná liečba.

Leto prináša vysoké teploty, ktoré často nútia tráviť čas v klimatizovaných priestoroch. Hoci klimatizácia poskytuje úľavu, nesprávne používanie môže viesť k zdravotným problémom, ktoré si mnohí neuvedomujú. Lekári upozorňujú na potrebu správneho nastavenia teploty, pravidelnej údržby a uvedomelej prevencie.

Záchranná zdravotná služba ZaMED vyzýva na opatrnosť pri letných festivaloch, ktoré každoročne prilákajú tisícky ľudí. Záchranári často zasahujú pri kolapsoch z tepla, úrazoch či intoxikáciách. „Najčastejšou príčinou ich zásahov sú ľudia pod vplyvom návykových látok,“ hovorí záchranár a vedúci Tréningového centra ZaMED Patrik Brna.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje od roku 2020 viac ako 14-tisíc novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť ľudský papilomavírus (HPV). Vírus sa týka žien aj mužov a podľa aktuálnych údajov je ním infikovaných viac ako 80 % sexuálne aktívnej populácie.




Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach hľadá dobrovoľníčky a dobrovoľníkov, ktorí by sa zúčastnili na výskumných rozhovoroch na tému vyhorenia v práci v súvislosti s realizovaním pracovných cieľov.



Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ubezpečujú verejnosť, že slintačka a krívačka nepredstavuje pre ľudí nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.

Počet pacientov s akútnymi respiračnými ochoreniami na Slovensku výrazne vzrástol. Minulý týždeň bolo evidovaných viac ako 80-tisíc prípadov, pričom najčastejšie ide o zápaly nosa, prínosových dutín, hrdla a dýchacích ciest. Infekcie sú spôsobené najmä vírusmi, proti ktorým antibiotiká nezaberajú. Vo väčšine prípadov ochorenia ustúpia alebo sa vyliečia do 7 – 14 dní. Prinášame užitočné tipy, ako si s nimi poradiť a urýchliť zotavenie.

Lekárne zaznamenávajú rastúci záujem o očkovacie látky, ktoré majú ľudí v nadchádzajúcej sezóne ochrániť pred ochorením alebo vážnym priebehom chrípky a Covidu-19. Na jeseň je vhodný čas očkovania okrem proti infekčným ochoreniam, ktoré majú sezónu prevažne od jesene do jari, ale aj proti kliešťovej encefalitíde (zápalu mozgových blán) a pneumokokom.

Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.

Letné horúčavy, obľúbené pre dovolenky a rodinné grilovačky, nesú so sebou aj riziká, ktoré mnohí z nás podceňujú. Odborníčka na hygienu potravín, doc. MVDr. Monika Pipová, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach varuje pred hrozbami, ktoré môžu znehodnotiť naše potraviny a spôsobiť závažné ochorenia. Aké sú hlavné riziká a ako sa im môžeme vyhnúť?

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami. Podľa ministerstva zdravotníctva už splnil svoj edukačný a motivačný účel a jeho poskytovanie v súčasnej podobe bude ukončené k 30. aprílu tohto roka.

Záujemcovia od 12 rokov o očkovanie novou vakcínou Nuvaxovid XBB.1.5 proti ochoreniu COVID-19 sa môžu registrovať od 5. marca prostredníctvom stránky Národného portálu zdravia – NPZ, v časti COVID očkovanie testovanie. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

Legionárska choroba sa v posledných rokoch stáva čoraz viac diskutovanou témou, najmä v zimnom období, keď sa zvyšuje počet podnetov od obyvateľov týkajúcich sa kvality vody. Od začiatku minulého roka eviduje Úradu verejného zdravotníctva Košice v meste päť sporadických prípadov legionelózy.