Ako sa cítiť zdravo aj počas Vianoc?
Sviatky lásky a pokoja so sebou prinášajú množstvo jedla a alkoholu s ktorým naše telo musí zápasiť. Sladké koláče, kapustnica, zemiakový šalát, s mäsom alebo rybou, to všetko naše telo príjme počas jedného večera a niekoľkých nasledujúcich dní, často až dokým sa obrovské zásoby jedla neminú.
Nájdite si čas na pohyb
Väčšina z nás sa drží tradície a po ťažko stráviteľnej večery zasadne pred televíziu s cieľom sledovania rozprávok, Vianočných filmov alebo obdarovávania svojich blízkych darčekmi. Pravdou však ostáva, že aj počas Vianoc sa dá nájsť čas na pohyb ako v ktorýkoľvek iný deň. Záleží len na vás, či sa rozhodnete vybrať s rodinou aspoň na krátku prechádzku alebo si sami zacvičíte nejaké ľahšie cviky. Najbližšie ako si budete chcieť nabrať koláč si spomeňte na túto radu a namiesto toho sa vyberte niečo robiť. Uvidíte ako málo stačí na to, aby ste sa cítili lepšie.
Čas medzi jedlami
“Keď vydržíš do večera nepapať, uvidíš zlaté prasiatko.” Aj takto znie známa veta z Vianočnej reklamy, ktorú isto všetci dobre poznáme. Aká je ale pravda? Zlaté prasiatko s najvyššou pravdepodobnosťou neuvidíme, no môžeme ísť do lekárne nakupovať lieky na trávenie. Tento spôsob stravovania pre naše telo nie je vôbec zdravý a preto by sme si mali stravovanie rozdeliť na každé 3 až 4 hodiny. Naše telo bude oveľa lepšie stíhať tráviť a nebudeme sa cítiť ťažšie, ako vrece zemiakov.
Obmedzte alkohol a pite veľa tekutín
Na Slovensku je už tradíciou dopriať si počas sviatkov k jedlu aj nejaký ten štamprlík. V tomto prípade platí staré známe pravidlo a to, že všetkého veľa škodí. Alkohol bráni spaľovaniu tukov, je veľmi kalorický a človek, ktorý pije má často tendenciu k tomu niečo sústavne pojedať. Pri pití alkoholu sa telo začne zameriavať na jeho trávenie a samotné spaľovanie tuku z jedla sa už stáva druhoradé. Ak už si chcete spoločne pri Vianočnom stromčeku pripiť, nezabúdajte na dostatočný pitný režim a pite s mierou.
Zdroj: (SS)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.