Biele prsty v zime? Pravdepodobne ide o Raynaudov syndróm
V zime naša pokožka dostáva zabrať. Pravidelne si krémujete ruky a nosíte rukavice, no aj navzdory tomu mávate studené bledé až jemne modré prsty na rukách alebo aj nohách? Je možné, že trpíte Raynadovým syndrómom.
Je to nebezpečné?
Raynadov syndróm, inak povedané aj fenomén studených rúk a nôh, je ochorenie ciev, ktoré spôsobuje, že drobné cievky sa zúžia pri vystavení chladu. Nemusí sa jednať o závažné ochorenie ale vo výnimočných prípadoch je potrebná aj liečba.
Prejavuje sa predovšetkým u žien vo veku 15 až 30 rokov a taktiež ho môžeme častejšie spozorovať u fajčiarov. Syndróm sa môže ale nemusí objavovať v súvislosti s iným ochorením.
Určite nie je na škodu vyhľadať lekára a poradiť sa s ním, najmä ak si všimnete poškodenie kože, iné kožné problémy a bolesť spolu s neustupujúcim modrastým sfarbením na prstoch.
Ako bojovať s týmto problémom?
Liečba spočíva najmä v snahe rozšíriť krvné cievy a podporiť tak krvný obeh. Vo vážnejšom prípade je potrebné vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše lieky. Pri ešte závažnejších formách ochorenia je potrebná aj nervová chirurgia a chemická injekcia.
Ľahké prípady ochorenia sa dajú odstrániť aj domácou liečbou vo forme dostatočného tepla, napríklad horúcim kúpeľom spoločne s cvičením, ktoré podporí krvný obeh. Môžete skúsiť držať ruky aspoň minútu nad hlavou a následne s nimi krúžiť. Pomôcť môže aj trenie rúk o seba, aspoň po dobu dvoch minút.
Existuje prevencia?
Proti Raynaudovmu syndrómu sa môžete chrániť ešte skôr, než vaše telo vystavíte chladu. Jedno z najčastejších odporúčaní je prestať alebo minimálne obmedziť fajčenie.
Dbajte na teplé oblečenie, určite noste rukavice a používajte látky, ktoré pomáhajú udržiavať teplo ako je vlna, hodváb a polypropylén.
Pravidelne si masírujte končatiny a robte cviky, ktoré zvyšujú tep srdca.
Dobrým pomocníkom sú aj výživové doplnky, zaraďte do svojho jedálnička viac horčíka, flavonoidov, vitamínov B a E, esenciálnych mastných kyselín, multivitamínov a minerálov. Odporúča sa aj používať korenie ako je kajenská paprika, ďumbier, semienka koriandra, klinčeky a škorica. Skúsite si urobiť čaj, práve z tohto korenia a piť ho aspoň raz denne.
(Zdroj: zdravoteka.sk, SS)
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.