Byty v Košiciach budú aj nad Baránkom. Dokončujú výrub vyše tristo stromov
Prístupová cesta k novému bytovému areálu na okraji zastavaného územia mesta povedie cez košický lesopark.
V Košiciach začína ďalšia bytová výstavba. Deväť objektov, v ktorých bude spolu 130 bytov, vyrastie v mestskej časti Sever nad reštauráciou Baránok východne od cesty druhej triedy do Gelnice.
Lokalita sa nachádza v dotyku s lesoparkom, pri vstupe do prímestskej rekreačnej oblasti Čermeľské údolie. Pár desiatok metrov severne začína obľúbená historická detská železnica vedúca do rekreačného strediska Alpinka. V súčasnosti na mieste prebieha posledná etapa výrubu vyše tristo stromov, ktoré sú v kolízii s plánovanou výstavbou.
Súhlas na odstránenie drevín vydalo mesto Košice ešte v apríli 2009. Podľa samosprávy nie je výrub na základe deväť rokov starého povolenia problém.
[ad][/ad]Bez časovej platnosti
„Rozhodnutie v roku 2009 bolo vydané bez časovej platnosti. Prevažne ide o náletové dreviny. V súčasnosti vydávané rozhodnutia sú už časovo terminované,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.
Povolenie na výrub sa týka presne 322 stromov, najviac z druhu dub zimný, ktoré v tom čase mali obvod kmeňa od 81 do 151 centimetrov. Mesto uložilo stavebníkovi povinnosť náhradnej výsadby v rozsahu 46 kusov listnatých stromov a 313 kusov listnatých kríkov. Uskutočniť ju má v okolí budúcich bytových domov. „Tohto konania sme sa nezúčastnili. Určite by sme s tak nedostatočnou náhradnou výsadbou nesúhlasili,“ hovorí Ladislav Rovinský zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013.
Aj lesné pozemky
K projektu dávala odborné vyjadrenie Štátna ochrana prírody. Jej regionálne centrum v Prešove zistilo, že miesto navrhovanej stavby sa nenachádza len na náletovými drevinami zarastených bývalých záhradách, ale aj na území lesa v extraviláne mesta.
„Navrhovaná stavba prístupovou komunikáciou čiastočne zasahuje do biotopu národného významu: dubovo-hrabové lesy karpatské. Pri terénnej pochôdzke, keď bola plocha biotopu zameraná GPS, sme zistili trvalý záber stavby 1 347 metrov štvorcových,“ píše sa v stanovisku centra ochrany prírody z apríla 2009. Spoločenskú hodnotu lesa, ktorý nahradí cesta napojená na súčasnú komunikáciu do záhradkárskej osady Prielohy, vypočítalo na takmer dvadsať tisíc eur. Stavbu ale odporúčalo povoliť za podmienky, že náhradnú výsadbu investor vykoná nielen vo svojom bytovom areáli, ale aj inde v meste. Ďalším dôvodom bolo, že sa zaviazal „vykonať primerané náhradné opatrenia za zničenú plochu biotopu“.
Aj na základe tohto vyjadrenia súhlas na zásah do biotopu vydal vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Košiciach.
Investor: Prírodu rešpektujeme
Výstavba nad Baránkom je oživením staršieho developerského projektu firmy Contrat SK. Vlastnil ju košický podnikateľ Rastislav Tabačko a akciová spoločnosť zo španielskej Malagy.
„Navrhovaná výstavba je navrhnutá tak, aby v maximálnej možnej miere rešpektovala prírodné danosti a aby boli minimalizované zásahy do terénu,” napísala firma v zámere, ktorý predložila obvodnému úradu životného prostredia v marci 2009.
Stavebné povolenie na hlavnú etapu projektu dostal Contrat SK od stavebného úradu, ktorým je mesto Košice, v novembri 2010. Potom platnosť povolenia opakovane predlžoval.
Dnes ako stavebník vystupuje firma Gref Košice. Vlastní ju akciovka so sídlom v Prahe, ktorú založila pražská eseročka General Real Estate Fund. Jej spoločníkom je Daniel Bilý s bydliskom v košickom Starom Meste a jeho ďalšia česká firma.
Bilý je takmer desať rokov generálnym riaditeľom slovenskej siete realitných kancelárií svetovej realitnej spoločnosti Century 21. Práve ona v lete 2016 ponúkala projekt bytovej výstavby Baránok na predaj.
[article slug=”naproti-auparku-postavia-biznis-rezidenciu”][/article]Svah nie je problém
„Kúpili sme pozemok aj s právami stavebníka, s projektovou dokumentáciou a aj všetkými povoleniami. Súčasťou výrubového povolenia je náš záväzok vysadiť listnaté dreviny a kry,“ hovorí Bilý.
Miesto stavby je vo výrazne členitom a svahovitom teréne so sklonom až 35 percent. Tomu zodpovedá projektovanie objektov. Pôjde o výškovo stúpajúce kaskádovité domy, terasovito posúvané po podlažiach tak, aby sa maximálne prispôsobili svahu.
Výstavba v takýchto zložitých terénnych podmienkach môže zvýšiť náklady až o približne štyridsať percent v porovnaní s prácami na rovine alebo miernom svahu. Ich výšku pôvodný investor v roku 2009 odhadoval na dvadsať miliónov eur.
Bilý povedal, že prvé stavebné práce na mieste už začali. Podľa neho „v priebehu niekoľkých mesiacov“ bude spustená „predpredajná fáza“, počas ktorej si bude možné byty rezervovať.
Pre bývanie mala skončiť aj známa reštaurácia
Úmysel stavať byty v zalesnenej časti Čermeľského údolia má ešte dlhšiu minulosť ako teraz oprášený projekt firmy Contrat SK.
V novembri 2005 košická eseročka L.G.M. predložila ministerstvu životného prostredia zámer na „terasovú zástavbu“. Pozostával zo 74 bytov a 131 miest na parkovanie.
Projekt rátal s tým, že bývanie nahradí aj obľúbenú reštauráciu Baránok, ktorá sa hrdí tým, že bola založená už v roku 1897. Na jej mieste bol navrhovaný trojpodlažný obytný dom, v ktorom malo byť osemnásť bytov.
Nad týmto objektom podľa zámeru pokračovala vo svahu terasová zástavba usporiadaná v dvoch skupinách, spolu 56 bytov. Počet terasových obytných úrovní bol naprojektovaný na dvanásť a sedemnásť. Zámer neviedol prístupovú cestu cez lesopark.
L.G.M. bola personálne prepojená na firmu Contrat SK, ktorá o štyri roky projekt prepracovala tak, že takmer dvojnásobne navýšila počet bytov, ale už nezahŕňal pozemky, na ktorom stojí reštaurácia.
Tým, že investor už nemal pozemky v dotyku s Čermeľskou cestou, musel príjazdovú komunikáciu navrhnúť ako odbočku jestvujúcej lesnej komunikácie.
[article slug=”makler-ceny-bytov-v-kosiciach-su-na-maxime”][/article]Čítajte aj:
- Budova bývalého Daňového úradu ožije
- Tesco na Hlavnej končí
- Košičania sa búria proti investorom
- Nové byty pri Mestskom parku
- Naproti Auparku postavia biznis rezidenciu