12.09.19

Desať tém, ktoré hýbali Košicami

Foto: Veronika Janušková

A je to tu! Dnes je tomu presne päť rokov, kedy ste vy, naši čitatelia, po prvý raz držali v rukách noviny KOŠICE:DNES. Päťročné dieťa chodí do prípravky, manželia po piatich rokoch oslavujú drevené svadbu. A čo noviny? Trošku bilancujú. Pravidelne vám prinášame témy, ktoré hýbu Košicami a Košičanmi. Vybrali sme ich desať a je iba na vás, aby ste povedali, či tých päť rokov stálo za to.

Trebuľa zatúžil po luxuse
(28. 11. 2014)

Prvou kauzou, ktorú otvoril denník KOŠICE:DNES, bol výber auta vtedajšieho košického župana Zdenka Trebuľu. Predseda KSK si chcel zaobstarať športovú limuzínu Audi S6 za viac ako stotisíc eur. Mala mať masážne sedadlá, pohon všetkých štyroch kolies. Samozrejme, že nemala chýbať klimatizácia či 14 reproduktorov... Po tom, čo sme na to upozornili v našich novinách, dal Z. Trebuľa pokyn na zrušenie súťaže s tvrdením, že o podmienkach nevedel...

Zamestnanci galérie: Odpočúvali nás
(23. 2. 2015)

Vo februári 2015 denník KOŠICE:DNES napísal o podozreniach, že zamestnancov Východoslovenskej galérie v Košiciach v práci odpočúvali. Kauze sme sa ďalej venovali a po necelých dvoch mesiacoch riaditeľ galérie Martin Račko oznámil, že vo funkcii končí. Aj keď až do konca popieral, že konal protizákonne, dôkazy svedčili o opaku. Patrili k nimi fotografie výkonného diktafónu vo forme USB kľúča, ktoré sa našlo v jednej z kancelárií galérie, či vyšetrenie troch zamestnancov na detektore lži, ktoré ukázalo, že si odpočúvanie nevymysleli.

reklamná správa
 

Poznáme kompenzácie!
(9. 6. 2015)

Náš denník ako prvé médium prinieslo zoznam opatrení mesta počas rekonštrukcie električkových tratí. Platnosť štvorzástavkového lístka za zvýšila na pol hodiny, polhodinový platil hodinu. Predĺžila sa aj platnosť mesačníkov či štvrťročníkov. V pondelok a v piatok mohli majitelia technických preukazov cestovať zadarmo. Všetky kompenzácie poslanci schválili 22. júna a začali platiť od 1. júla. Vtedajšia opozícia tvrdila, že kompenzácie zaplatia v konečnom dôsledku sami Košičania. Navrhli, aby ich znášalo konzorcium Dúha-ZUE, ktoré meškaním stavby komplikácie spôsobilo. Pre obyvateľov by podľa nich bolo lepšie cestovanie zdarma do konca septembra...

Plní denník KOŠICE:DNES vaše očakávania? Čo mu želáte k 5. narodeninám?

Viac k téme

12.09.19
Plní denník KOŠICE:DNES vaše očakávania? Čo mu želáte k 5. narodeninám?
 

Teta šéfa štátnej poisťovne: V zdravotníctve som chcela pomáhať ľuďom
(24. 9. 2015)

Rovnako v roku 2015 denník KOŠICE:DNES uverejnil rozhovor s príbuznou šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia, neskôr známou ako „teta Anka“. Hovorili sme s ňou ešte pred abdikáciu Foraia,, ktorý bol nominantom Smeru. Žiadne iné médium ani neskôr stanovisko tejto 77- ročnej dôchodkyne, ktorá figurovala v siedmich firmách s rozsiahlym podnikaním v zdravotníctve, neprinieslo. Anna Sučková žiaden problém v zmluvách svojich firiem so štátnou poisťovňou za celkovo 14 miliónov eur nepripustila, ale medzery v jej odpovediach potvrdzovali verziu, že je len nastrčenou osobou a cez ňu na poskytovaní zdravotnej starostlivosti zarábajú iní.

Do „malého“ Tesca poslednýkrát v nedeľu
(12. 4. 2018)

Písal sa 19. apríl 2018. Tento deň si budú Košičania pamätať ako posledný, kedy si mohli nakúpiť v Tescu na Hlavnej ulici. Budova niekdajšieho obchodného domu Prior patrí ku koloritu centra Košíc od roku 1968. Jej novým majiteľom sa stala developerská spoločnosť MEDEL z Prešova. Posledný kupujúci vyšiel s malou nutelou v rukách spomínajúc na svoje školské časy. Medzitým sa zmenil majiteľ budovy. Jediné čo ostalo dodnes, je fasáda a zatvorené priestory. Informáciu sme priniesli ako prvé médium.

reklamná správa
 

Zavraždený novinár chcel písať o talianskom podnikateľovi. Blízko k nemu má košická politická strana
(28. 2. 2018)

Vo februári 2018, deň potom, ako sa verejnosť dozvedela o vražde novinára Jána Kuciiaka a jeho snúbenice, denník KOŠICE: DNES informoval, že k Antoninovi Vadalovi má blízko košická regionálna strana Šport do Košíc a na Východ. O Vadalovi ako príslušnikovi kalábrijskej mafie a jeho väzbách a úrade vlády premiéra R. Fica (Smer) písal vo svojom poslednom nedokončenom článku Kuciak. Naše články opisovali spoločné aktivity zakladateľa košickej strany Igora Sidora s Vadalom. 

Pracovníčka Faurecie zomrela v práci
(18. 10. 2018)

V závode spoločnosti Faurecia došlo začiatkom októbra 2018 k úmrtiu. Údajne pre privysoké pracovné vypätie tam skolabovala a zomrela 37-ročná pracovníčka. „Informácie mám z prvej ruky. Za jej smrťou treba vidieť vyčerpanosť. Vo firme smrti Faurecia robia aj päť nočných zmien po sebe. Sú tam neznesiteľné pracovné podmienky a ľudia tam kolabujú na vyčerpanosť,“ napísal nám jeden z našich čitateľov. Informácia sa potvrdila, pracovníčku zachraňovali externým defibrilačným prístrojom pracovníci firmy, ale márne. Spoločnosť však považovala informácie od čitateľa za nemiestne a nepravdivé a úmrtie nebolo kvalifikované ako pracovný úraz. Smutný príbeh však vyvolal u čitateľov nášho denníka obrovský záujem. Článok si prečítalo skoro 75-tisíc čitateľov na internete a priamo naň reagovalo skoro 5 500 ľudí komentárom, čo je najviac v histórii nášho denníka.

Funkciu mi vybavil košický Bašternák, vypovedal bývalý daňový riaditeľ
(21. 5. 2019)

Denník KOŠICE:DNES sa prvý začal intenzívne venovať prípadom košického podnikateľa Gabriela Kleina stíhaného vo viacerých daňových kauzách. Dnes je už mediálne známy ako „košický Bašternák“. Priniesli sme napríklad informáciu o výpovedi bývalého riaditeľa košického daňového úradu Iva Prokopiča, ktorý opísal, že jeho dosadenie do funkcie zariadil za prvej vlády Smeru Klein. Zároveň ho označil za organizátora podvody s odpočtami DPH. Pred komunálnymi voľbami v roku 2018 sme písali o tom, že námestník primátora Martin Petruško (Smer) predloží zastupiteľstvu predaj mestského pozemku schránkovej firme, za ktorou bol Klein, hoci to bolo v rozpore s protischránkovým zákonom. Po uverejnení článku poslanci prevod neschválili. 

Finančného experta vyšetruje polícia
(19. 7. 2019)

Prvotná správa, že finančníka a poradcu Dávida Gedeona brali policajti, sa v polovici júla tohto roka po preverení ukázala pravdivá. Hneď po jej uverejnení sa k nám začali hrnúť informácie každého druhu a medzi nimi aj také, v ktorých boli i podrobnosti. Gedeon, ktorý sa sám prezentoval ako úspešný biznismen, lákal od investorov peniaze, ktoré mal investovať do Startupov a sľuboval nereálne zhodnotenie - až 60 % ročne. Policajný vyšetrovateľ ho obvinil z podvodu a neoprávneného podnikania. Od dôverčivých ľudí mal vyzbierať 18 miliónov eur. Na svoj ďalší osud čaká 30-ročný Medzevčan za mrežami väzby. Jeho prípad už rieši NAKA a Špeciálna prokuratúra.

Starosta Starého Mesta je dvanásť rokov v konkurze. Správkyňa mu na plat nesiahla
(13. 8. 2019)

Pred necelým mesiacom denník KOŠICE:DNES otvoril kauza konkurzu súčasného starostu mestskej časti Staré Mesto a poslanca mesta aj župy Igora Petrovčika (SPOLU). Informovali sme o tom, že správkyňa Alexandra Chapčáková takmer jedenásť rokov nekoná a do konkurzu v rozpore so zákonom nezapísala žiadne príjmy ani majetok regionálneho politika. Po našich otázkach súd správkyňu odvolal. Séria článkov vyústila do disciplinárneho konania, ktoré proti Petrovčikovi viedla etická komisia SPOLU. Podľa jej rozhodnutia starosta porušil etický kódex aj stanovy strany, okrem iného aj tým, že svoje dlhy zatajil v predvolebnej kampani voličom aj vedeniu strany. Petrovčik sa po tomto verdikte vzdal funkcie člena predsedníctva SPOLU.

(JV, RR, ĽF)

Čítajte aj:

reklamná správa

Čítajte viac: udalosti kosicednes

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím