„Na toto človek nezabudne celý život“
Už takmer tri mesiace uplynuli od tragického výbuchu plynu v byte na Obchodnej ulici 16. Vo vchode, v ktorom stále nie je kompletne zavedený elektrický prúd, teraz bývajú dve rodiny. Ostatné si svoje obydlia postupne dávajú do obývateľného stavu.
Bez poškodenia pri výbuchu plynu ešte 8. apríla tohto roku neostal ani jeden zo šestnástich bytov. Svoje urobila samotná explózia, ale aj následný požiar a voda pri jeho hasení. Majitelia si byty nechávajú opraviť vo svojej réžii.
[ad][/ad]V byte nebohého Ľudovíta Delemana na štvrtom poschodí, v ktorom v osudný deň vybuchol plyn a on sám pri tom zahynul, sme našli len holé steny bez omietky. O málo lepšie na tom je byt manželov Sáblíkovcov nad ním. „Tu začali dokonca tlieť dlážky, všetko muselo ísť von,“ povedala nám predsedkyňa bytovej samosprávy v dome Jana Sedláčková.
Až na holé panely muselo ísť všetko von aj z bytu rodiny Hlavatých na štvrtom poschodí oproti tomu, ktorý vybuchol. Byt pod ním zasa kompletne zničila voda pri hasení požiaru. Vo všetkých však už pracujú firmy na ich rekonštrukcii.
Vo vedľajšom vchode
Pani Sedláčková s manželom Dušanom si našli dočasný podnájom na Vojenskej ulici. Podnájom si ako dočasný domov zvolila aj jej susedka zo siedmeho poschodia. „Bola sa pozrieť na dočasné náhradné ubytovanie, ktoré ponúkalo mesto. Povedala nám však, že byt bol v zlom stave a jej deti boli stresované z prostredia. Dostala inú ponuku, teraz býva vo vedľajšom vchode. Radšej si viac zaplatí, ale deti sú vo svojom prostredí,“ hovorí predsedkyňa samosprávy.
Dôchodcovský pár Sáblíkovcov je na Morave u dcéry, mimochodom, bývalej vynikajúcej akrobatickej letkyne a reprezentantky Československa v tomto športe. Ostatné rodiny – s výnimkou dvoch, ktoré napriek prebiehajúcim prácam bývajú vo svojich bytoch – sú u príbuzných v Košiciach.
[ad2][/ad2]Zdĺhavé vybavovanie
Rodina Hlavatých je zatiaľ v dome manželkinej babky v Pereši. Majú len jednu izbičku, ale sú za to vďační. Byt museli rekonštruovať úplne celý. Zo zariadenia im ostalo možno 10 percent, zvyšok vyhodili. „Na toto človek nezabudne celý život. Bol to šok, keď nám vchodové dvere do bytu odleteli až do obývačky. Vyrovnávali sme sa s tým ťažko, ale čím bližšie je termín ukončenia rekonštrukcie, tým sa cítime lepšie. V auguste by sme sa už mohli sťahovať späť,“ povedal nám Ondrej. Ťažké srdce má na príliš zdĺhavé vybavovanie v poisťovni, všetko sa naťahuje a stále chcú nejaké ďalšie informácie.
Bez elektriny
Vo vchode teraz bývajú len dve rodiny – na prvom a druhom poschodí. Podľa informácií od predsedkyne Sedláčkovej sa späť nasťahovali asi týždeň po tragickej udalosti. Odvtedy už vo vchode bola voda, plyn a aj elektrina do tretieho poschodia.
„Aj my s manželom sme tu v našom byte na šiestom poschodí do minulého týždňa bývali. Bolo to zložité, ale svojím spôsobom aj romantické. Nemali sme elektrinu, tak sme večer sedeli na balkóne a pozorovali hviezdy. Najviac nám chýbalo, že sme nemohli používať práčku a chladničku. Do podnájmu sme šli, keď nám firma začala náš byt rekonštruovať,“ hovorí J. Sedláčková.
Pomoc od ľudí
Obyvatelia zničeného bloku sú podľa jej slov vďační všetkým ľuďom, ktorí im prispeli na zriadený transparentný účet. Boli to jednotlivci aj organizácie, najmä náboženské. „Vyzbieralo sa nad 10-tisíc eur. Peniaze budú rozdelené najmä rodinám s malými deťmi a starším susedom. Ďakujeme aj mestu za finančnú pomoc, každej rodine poslali z mesta 150 eur. Môže sa to zdať málo, ale v takejto situácii je potrebné každé euro. Pomohla nám aj mestská časť, odkiaľ sa postarali o upratanie okolia, najmä od skla. A oceňujeme aj to, že tu pristavili veľkokapacitný kontajner, takže sme zničené veci nemuseli odvážať do zberného dvora,“ hovorí predsedkyňa samosprávy, ktorá zároveň prosí susedov z vedľajších vchodov a blokov, aby mali trpezlivosť s hlukom, ktorý sprevádza rekonštrukčné práce.
Obrovská explózia sa ozvala v nedeľu 8. apríla tohto roku krátko pred pol ôsmou večer. Okamžite sa rozhoreli plamene, ktoré kompletne zničili celý byt na štvrtom poschodí. Rozbité sklo, úlomky okien i betónu boli porozhadzované na desiatky metrov. Na miesto sa hneď prihnali hasiči, ktorí začali likvidovať oheň. Policajti pomáhali dostať sa z ešte horiaceho domu obyvateľom, niektorých vyniesli doslova na rukách. Boj s plameňmi trval do pondelkového rána. Ľudí však do ich príbytkov vpustili až v utorok, keď odborník potvrdil, že statika bloku nebola explóziou narušená.
Podľa vyšetrovania polície výbuch spôsobil nahromadený plyn. V úplne zničenom byte zahynul 92-ročný majiteľ Ľudovít Deleman. Bol najstarším Rómom v Košiciach. Prežil rómsky holokaust počas II. svetovej vojny.
Správkyňa: Na toto nemôže byť nikto pripravený
Blok na Obchodnej ulici spravuje spoločnosť Spravis. Jej konateľka Silvia Bačová tvrdí, že na niečo podobné, ako musela riešiť posledné tri mesiace, nemôže byť žiadny správca pripravený.
Vchod číslo 16 bol po výbuchu úplne zničený a riešiť musela správkyňa úplne všetko – od spolupráce s políciou a hasičmi v prvých chvíľach, cez pomoc nešťastným ľuďom, dedičské konania v prípade bytu majiteľa, ktorý zahynul, až po financovanie opráv.
Už v priebehu prvých dní po explózii bolo obnovené dodávanie vody a plynu. Začalo sa čistenie a sanácia vonkajších aj vnútorných blokových priestorov. Nahradili sa zhorené časti vrátane lodžií. „V priebehu prác sa zistilo aj poškodenie vzduchotechniky, jej výmenu sme ukončili v priebehu minulého mesiaca. V týchto dňoch sa dokončuje elektroinštalácia v spoločných priestoroch. Od polovice budúceho mesiaca sa začnú práce na výmene výťahovej šachty a potom aj samotného výťahu. Ten by mal byť vymenený ešte pred zimou. Potom by to už mal byť naozaj nový dom,“ hovorí S. Bačová.
[ad3][/ad3]Firmy nereagovali
Podľa hrubého odhadu budú celkové opravy stáť od 250 do 300-tisíc eur. „Dom bol dobre poistený. Hoci uplynuli už takmer tri mesiace, ešte stále nemáme prvé vyrozumenie, aké náhrady nám budú zo strany poisťovne poskytnuté,“ informovala nás správkyňa. Podľa jej slov na niečo podobné nemôže byť v rámci celej republiky žiadny správca pripravený. Zvládla toho veľa, ale zaskočila ju jedna skutočnosť.
„Ľudia posielali peniaze na transparentný účet na pomoc tým, ktorí sa ocitli v naozajstnej núdzi. Zareagovalo však veľmi málo firiem a organizácií. Obete výbuchu si svoju situáciu nezavinili sami a nejaká ľudská spolupatričnosť by tu naozaj bola namieste,“ tvrdí S. Bačová.
Pomôcť sa stále dá poukázaním akejkoľvek čiastky na účet SK67 0900 0000 0051 4364 7576. Jeho názov znie A budujeme znovu Obchodnú 16.
foto: Veronika Janušková
[ad3][/ad3] [article slug=”pri-vybuchu-poziari-na-terase-zahynul-jeden-clovek”][/article]Čítajte aj:
- Výbuch na Obchodnej za pol milióna eur
- Rodina z vybuchnutého paneláka prišla o všetko
- Obyvatelia Obchodnej prosia Košičanov o pomoc
- Rodina z Obchodnej odmietla byt mesta
- Aj pred 35 rokmi si explózia vyžiadala život