01.10.20

Nemecká dôchodkyňa sama cestuje po svete s vojenským autom. Prešov ju nudil, centrum v Košiciach očarilo

foto: Veronika Janušková

Čierne ozrutné vozidlo pútalo dva dni zvedavosť okoloidúcich na parkovisku pred Jumbo centrom v Košiciach. Vojenské auto si zmenila nemecká dôchodkyňa na útulný karavan a rozhodla sa s ním precestovať svet. Na Slovensku ju zatiaľ najviac zaujali tradičné drevenice a Bojnický zámok.

Petra Schuermann pochádza z mesta Soest, neďaleko Dortmundu a má 61 rokov. Bývalá daňová poradkyňa pred dvoma rokmi odišla na dôchodok a začala si plniť svoj cestovateľský sen. S upraveným vojenským vozidlom na obytný karavan plánuje byť na cestách 10 až 15 rokov.

Foto: Veronika Janušková
Petra Schuermann. Foto: Veronika Janušková

„Lacné“ auto

Cestovateľský nápad jej prvýkrát skrsol v hlave pred desiatimi rokmi. Vozidlo typu KAT MAN si od armády kúpila o dva roky neskôr za 20-tisíc eur. Bolo v špičkovom stave, a ako hovorí, kúpila ho lacno. „Teraz by ste podobné dostali za 40-tisíc eur. Dá sa kúpiť aj lacnejšie, ale môže byť poškodené a museli by ste investovať do opravy. Na tomto aute však nejazdili od roku 2006,“ hovorí Petra. 

Premena z prázdneho vojenského trucku na karavan trvala takmer dva roky a realizovala ju súkromná firma. Sumu prerábky prezradiť nechcela. „Viete, ľudia sú všelijakí. Napríklad jeden muž mi v komentári pod videom napísal, či sa nehanbím prísť s takým autom do chudobnej krajiny, ako je Afrika,“ povedala.  

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Spotreba aj sto litrov 

Vojenský truck dosiahne rýchlosť 130 kilometrov, no bežne jazdí 90-kilometrovou rýchlosťou. „Zožerie“ 40 litrov na 100 kilometrov v meste, na púšti si vypýta aj 100 litrov. Položku za pohonné hmoty neberie ako závratnú, vzhľadom na nízke ceny benzínu v krajinách, po ktorých plánuje cestovať. 

Petra prejde za deň maximálne štyri hodiny, čo je asi 200 kilometrov. Najväčšiu pozornosť vzbudzuje na čerpacích staniciach. „Šokovane sa ma pýtajú – to riadite vy? Potom sa s autom fotia, točia si ho,“ opisuje s úsmevom. 

Na facebookovom profile Katweltreise má takmer sedemtisíc sledovateľov, s ktorými sa delí o svoje zážitky a postrehy z miest.

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím