Bitka o zdieľanie bicyklov
S poskytovateľmi služby zdieľaných bicyklov sa pretrhlo vrece. Záujem už majú štyria, ktorí by chceli prevádzkovať bikesharing v našom meste.
Rozšíriť ekologickú dopravu v Košiciach plánujú okrem už avizovanej Železničnej spoločnosti Slovenska (ŽSSK) či internetového providera Antik Telecom aj bratislavská reklamná spoločnosť BigMedia a maďarská firma Cycleme, ktorá službu u južných susedov prevádzkuje v štyroch mestách – Esztergom, Hévíz, Nagykanizsa a Győr.
„Som presvedčený, že zavedenie takého systému do koncepcie rozvoja dopravy by mesto Košice zaradilo medzi elitu v projekte Smart City na Slovensku,“ myslí si František Palkó, zástupca Cycleme na Slovensku. Podotkol, že spoločnosť dokopy prevádzkuje viac ako 350 bicyklov a 40 požičiavacích staníc. V Košiciach uvažuje o zhruba 200 bicykloch.
Odolné voči vandalizmu
Požičovne mestských bicyklov fungujú ako automatizovaná sieť navzájom prepojených stojanov – dokov, prostredníctvom ktorých je možné si bicykel požičať a následne vrátiť na ktorejkoľvek zo zriadených staníc.
„Zdieľané bicykle sú spoľahlivé, bezpečné, odolné voči vandalizmu. Každý prvok na bicykli je osobitý, montáž je preto možná iba pomocou špeciálnych nástrojov,“ doplnil Palkó. Ich bicykle si Košičania mohli vyskúšať vlani počas Európskeho týždňa mobility.
[ad][/ad]S podobnou ponukou mestu, ktoré uvažuje o verejnej súťaži, už tento rok prišla aj spoločnosť BigMedia, ráta s 250 bicyklami. Zaviesť bikesharing u nás avizuje aj ŽSSK (210 bicyklov), ktorej mestskí poslanci odklepli prenájom pozemkov za symbolické jedno euro, aby sa mohla uchádzať o peniaze z európskych fondov. Najambicióznejší projekt predstavil Antik, len v prvotnej fáze chce do ulíc postaviť až 800 bicyklov na požičiavanie.
Odporúčané články
Moderný trend diaľkového odpočtu vodomerov už existuje v mnohých metropolách západnej Európy. Vďaka spolupráci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a firmy ARAD Slovakia majú toto inovatívne riešenie i Košice. Absolútnou logistickou novinkou je zapojenie do odpočtu spotreby vody zberovú spoločnosť KOSIT. Takto nastavená logistika posúva Košice medzi európsku špičku.
V priebehu tohto roka sa uskutočnilo päť zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice, ktorý okrem metropoly východu tvorí aj ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie. Počas nich boli schválené investície za 63,8 milióna eur (celkové výdavky) na pripravované zámery financované z eurofondov, ktoré boli predložené mestom Košice, mestským časťami, okolitými obcami alebo neziskovou organizáciou Business Košice.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.